Ontola > Ostatní > diskuze
(Upraveno 25.10.2013 17:05) | Nahlásit

Přeřazení dítěte do jiné třídy

Ráda bych se zeptala na zkušenosti v následující situaci: mám sedmiletého syna v první třídě a bohužel neustále absolvuji nejrůznější konflikty s jeho paní učitelkou... Naše vzájemné antipatie se pak (opět bohužel) odrážejí i na jejím přístupu k synovi a potažmo i na jeho vztahu ke škole vůbec. Ráda bych ho nechala přeřadit do jiné třídy, ale nejsem si jistá, zda to vůbec lze (mám-li na to nárok, pokud to budu požadovat), nebo jestli se musím smířit s tím, že byl zařazen do této třídy a jinam ho přeřadit nelze... Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost? Předem díky.

19 reakcí

| Nahlásit
Žáka lze přeřadit do jiné třídy a dokonce i do jiné školy. Obraťte se na ředitele školy a pokud uvedete svoje přání, podložené tím, proč jste se takto rozhodla určitě vám vyhoví. Jiná věc je, jak bude dítě vnímat změnu kolektivu, protože pochopitelně kamarádi zůstávají...
| Nahlásit
děkuji za odpověď...
| Nahlásit
Dobrý den, můj dotaz se týká žáka, kteý se přistěhoval z Ukrajiny do ČR. Neumí česky, rozumí trochu rusky. Navštěvoval čtvrtý ročník ZŠ a navázal ve čtvrtém ročníku u nás. Objevily se nedostatky v učivu matematiky, samozřejmě i vlastivědy a přírodovědy. Doporučila jsem rodičům, že by bylo lepší navštěvovat 3., ročník, protože gramatika,početní operace a učivo prvouky není tak náročné jako ve 4.ročníku a žák by plynuleji zvládal dané nároky.Rodič s tímto návrhem souhkasili. Ze strany vedení mně bylo sděleno, že nejsem oprávněná dávat takovéto informace a legislativně to nejde. Nevím, kam se mám obrátit o odbornou radu. Věřím, že mi odpovíte. Děkuji Třídní učitelka
| Nahlásit
Školský zákon 561/2004Sb.
http://www.msmt.cz/uploads/soubory/zakony/Uplne_zneni_SZ_317_08.pdf
asi by šlo uplatnit parag.16 a 20.
Spíše se mi zdá, že p.ředitel vám není nakloněn, protože ze zákona vyplývá, že jeho povinností je vytvořit vhodné podmínky pro studenta. A styk žáka a rodičů se školou zprostředkovává právě tř.učitel. Podle mne jste neudělala nic špatně. Zkuste si ten zákon prostudovat, poradit se s PPP, popř.se obrátit na ČŠI.
V případě, že by podali rodiče na školu stížnost, ČŠI by prošetřovala, zda škola při vzdělávání vašeho žáka postupovala správně podle § 16 školského zákona, zejména odstavce 6 uvedeného paragrafu, v němž se mimo jiné stanoví, že žáci "se speciálními vzdělávacími potřebami mají právo na vzdělávání, jehož obsah, formy a metody odpovídají jejich vzdělávacím potřebám a možnostem, na vytvoření nezbytných podmínek, které toto vzdělávání umožní, a na poradenskou pomoc školy a školského poradenského zařízení.". Přeji hodně úspěchů :)))))
| Nahlásit
Muze skola preradit problemove dite do jine skoly, jestlize rodice spoluzaku podavaji petici? Jsem z toho velmi nestastna.
| Nahlásit
Jde o to, jaké problémy. Kázeňské nebo prospěchové? To je dost rozdíl. Přeřazení do jiné třídy je celkem běžné, do jiné školy méně časté a vždy se projednává s rodiči. Důležité je o jaké problémy se jedná a co přeřazení přinese. Pokud rodiče sepisují petici, asi bych tomu rozuměla tak, že jim jde o to, aby vaše dítě do dané třídy, popř. školy nechodilo? Musíte být trochu konkrétnější.
| Nahlásit
Tady je těžké něco říci, protože jste neuvedla důvody petice. Nepíšete totiž, oč se jedná. Jestli je dítě problémové v učivu, šikanuje spolužáky či má nějaké jiné kázeňské problémy. Pokud rodiče sepsali petici, asi se jedná o vážnou věc. Zajímalo by mne, proč jste to nechali zajít tak daleko? Vždyt ten problém se musel táhnout delší dobu. Nejlepší by bylo poradit se se školním psychologem nebo zajít do pedagogicko-psychologické poradny. Ale přeřadit dítě do jiné školy samozřejmě v některých případech lze. Jestli tam patří ten váš, nevím.

Jestliže to dítě je problémové ve vztahu s ostatními spolužáky, tak se rodičům nedivím, že vznášejí takový požadavek. Je to zřejmě jediná možnost, jak zbylé děti a rodiče uklidnit.
| Nahlásit
Dobry den, rada bych preradila syna do jine tridy, nebot jsem dostala ne dobre reference o pani ucitelce, ktera bude syna ucit ve treti tride. Budu zadat o prelozeni do jine tridy, ale mam obavy, ze mi bude nevyhoveno s argumentaci ohledne kapacity zaku ve tride. Poradte mi prosim, jake duvody mohu uvest a jake mam pravo, dekuji
| Nahlásit
Dobry den, rada bych preradila syna do jine tridy, nebot jsem dostala ne dobre reference o pani ucitelce, ktera bude syna ucit ve treti tride. Budu zadat o prelozeni do jine tridy, ale mam obavy, ze mi bude nevyhoveno s argumentaci ohledne kapacity zaku ve tride. Poradte mi prosim, jake duvody mohu uvest a jake mam pravo, dekuji
| Nahlásit
Dobrý den,už opravdu dlouho mam stejny problem jako mistrovamarketka a pořád zvažujeme přeřazení. neustale spory s ucitelkou,ktere se odrazi na dítěti a jeho prospechu ve skole.... Chtěla bych vědět do kdy je možné požádat o přeřazení,dnes je poslední školní den,mohu tedy i během prázdnin požádat o přeřazení?
| Nahlásit
Dobrý den

myslím, že přeřadit dítě můžete kdykoliv, jde o to mít souhlas školy, kam by přecházel, takže záleží na tom, zda tam o prázdninách někdo bude. Ale to je otázka návštěvy školy, nemusí se to táhnout dny a týdny. Já jsem nechala přeřadit na jinou školu syna, který teprve nastupuje do první třídy a probíhalo to tak, že jsem se jen domluvila s ředitelkou školy, která souhlasila a donesla vyplněnou žádost o přeřazení (tu měli na svých www stránkách). Do původní školy jsem jen oznámila, že syn nenastoupí.

Pokud se vrátím ke svému dotazu tři roky starému, dopadlo to nakonec následovně: syna jsem nakonec přeřadit nenechala a dodnes mě to mrzí, konflikty se stupňovaly a vyhrocovaly. Nakonec nastoupil do šesté třídy na jinou školu (na stávající jsou třídy jen do páté) a vše se otočilo o 180 stupňů - rapidně si zlepšil prospěch, žádné stížnosti, dnes v sedmé třídě má vyznamenání.
bohužel, vše se v daleko horší podobě opakovalo u prostředního syna (stejná škola, stejná učitelka), neustálé konfliktní situace, řešení s ředitelkou, nikam to nevedlo. Naštěstí prostřední syn udělal zkoušku na gymnázium, kam od září přechází a nejmladší (jak už jsem zmínila nahoře) nastoupí jinam, takže tím jsem s touto školou skončila, ale nepříjemná pachuť a hlavně pocit naprosté bezmoci zůstává. Vše je podtrženo i tím, že s prostředním synem jsem byla i v pedagogicko-psychologické poradně, aby mi poradili, v kom je chyba a co můžem změnit. Verdikt byl, že chování paní učitelky je naprosto nestandardní, neprofesionální a v Martinovi problém není, tudíž nemůžeme nic dělat, leda změnit školu. Někdy je to se školou opravdu o nervy... Proto bych vám poradila - dojděte si do školy, požádejte o přeřazení. Dítě ve škole tráví celý den, odehrává se tam většina jeho života, když mu můžete situaci usnadnit a zlepšit, udělejte to. (mistrovamarketka)
| Nahlásit
Ahoj mistrovomarkétko, moc Tě zdravím, vítej :-)))
| Nahlásit
mistrovomarkétko...po přečtení vašeho komentáře jsme na tom úplně stejně,ted už řešíme přeřazení na jinou školu.
| Nahlásit
Dobry den. Chtela bych se zeptat. Stehujeme se z Nyran do Plzne a mam dceru 11 let,ktera do ted navstevuje ZS v Nyranech. Skola v Plzni zada podpisovy souhlas obou rodicu,aby dite mohlo skolu v Plzni navstevovat. Otec dcery vsak s tim nesouhlasi. Jsem samozivitelka 2 deti. Dceru mam ve sve peci a opravdu si myslim,ze pro ni neni vhodne,aby v jejim veku dojizdela a i financne,by to bylo narocne,prosim poradte,jestli jde-li nejakym zpusobem vyresit,zda by stacil podpis jen matky,dekuji
| Nahlásit
Formulář se žádostí o přestup mívá každá škola na svých internetových stránkách. Tam uvidíte, jestli je ve formuláři kolonka na podpis jednoho nebo obou rodičů. Pokud obou, tak to bude asi potíž, jedině se se školou nebo otcem zkusit domluvit. A dcera chce kam?
| Nahlásit
Dcera,chce navstevovat Zs v Plzni,kde budeme v soucasne bydlet.Chtela bych se zeptat,zda je zakonem dane,aby byly oba podpisy rodicu,nebo zda je to jen podminka skol.Dekuji
(Upraveno 12.02.2014 18:06) | Nahlásit
Kolonka tam může být pro oba rodiče, na tom snad nezáleží. Dítě má zákonné zástupce, kterými jsou nejčastěji oba rodiče, v jiných případech je z.z. určený, může to být i třeba jen babička...
Ve Vašem případě, pokud je dítě svěřeno do Vaší péče, by měl stačit Váš podpis.
| Nahlásit
Řekl bych, že to je plně v pravomoci školy. Škola nemá žádnou povinnost vaše dítě přijmout a je jen na ní, jaké si stanoví podmínky.
| Nahlásit
Mě ředitel řekl že to prej nejde , přitom učitelé mi říkali že to jde,ale ředitel si udělal výmluvu že nechce měnit systém žáků.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek