Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Příklad do ANALYTICKÉ CHEMIE, prosím o pomoc

Navážka 4,635 mg čisté organické látky obsahující pouze C, H a O byla podrobena elementární analýze (spálení v kyslíkové atmosféře). Přírůstek hmotnosti askaritové absorpční trubičky (absorbující CO2) tvořil 11,690 mg, hmotnost trubičky s P4O10 (absorbující H2O) se zvýšila o 2,050 mg. Určete empirický vzorec organické sloučeniny.
Ar(C) = 12,011; Ar(H) = 1,00794; Ar(O) = 15,9994; Mr(CO2) = 44,01; Mr(H2O) = 18,0153
Témata: chemie

2 reakce

(Upr. 08.03. 14:06) | Nahlásit
Předpokládejme, že molární hmotnosti mají rozměr mg/mmol. Budeme mít kratší čísla.
n(C)= n(CO2) = 11,69/44,01 = 0,2658 mmol; n(H) = 2*2,05/18,0153 = 0,2276 mmol.
Hmotnost kyslíku je dána rozdílem hmotnosti vzorku a hmotnostmi příslušných látkových množství C a H: m(O) = 4,635 - 0,2658*12,011 - 0,2276*1,00794 = 1,2131 mg;
n(O) = 1,2131/15,9994 = 0,0758mmol => c:H:O = 0,2658:0,2276:0,0758 = 3,5065 : 3 : 1 = 7:6:2.
Vyšlo nám C7H6O2. (Že by C6H5COOH ?)

OK?
| Nahlásit
joo, děkuji moc
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek