Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Chemie - pufry

Vypočítejte, jaký objem 0,1 M NaOH je třeba přidat k 20 ml roztoku acetátového pufru (o složení 10 ml 0,1 M Ch3Coona a 10ml 0,1 M Ch3 - COOH), aby výsledné pH byo 5,23. pka Ch3Cooh = 4,75
Témata: chemie

1 reakce

| Nahlásit
na = ns = 0,01*0,1 = 0,001mol; poměr ns/na = 1; log(ns/na) = 0; pH = 4,75
Požadované pH = 5,23 = 4,75 + log(ns/na) => log(ns/na) = 5,23 - 4,75 = 0,48
ns/na = 10^0,48 = 3,02 => (0,001+x)/0,001-x) = 3,02 => 0,001 + x = 0,00302 - 3,02*x
4,02*x = 0,00202 => x = 0,00202/4,02 = 0,000502mol NaOH =>
V = n/c = 0,000502/0,1 = 0,00502dm3 = 5,02cm3 0,1M NaOH
Kontrola: ns = 0,001502mol; na = 0,001 - 0,000502 = 0,0004975;
ns/na = 0,001502/0,0004975 = 3,019; log(na/na) = 0,4799; pH = 4,75 + 0,4799 = 5,2299

OK?
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek