Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Chemické výpočty

Snažím se dojít k výsledku, ale nevychází mi to, nevím, kde dělám chybu. Děkuji za vysvětlení
1) Vypočítejte obsah aktivního chloru (g/l, hm. %) ve 2 M roztoku NaClO . (ρ = 1,23 g/cm3 , M (NaClO) = 74,4 g/mol, M (Cl2 ) = 70,9 g/mol)
2) Kolik g/s 0,5 M roztoku Ca(ClO)2 o hustotě ρ = 1,1155 g/cm3 se musí dávkovat,když je spotřeba aktivního chloru 10 kg/h. M (Ca(ClO)2)= 142,98 g/mol
3)Kolik m3 ClO2(t = 25 ºC, p = 101 325 Pa) se musí použít, aby toto množství bylo ekvivalentní 4 kg aktivního chloru? (plynný ClO2 se řídí stavovou rovnicí ideálního plynu)
Témata: chemie

5 reakcí

| Nahlásit
My taky nevíme kde děláš chybu, co kdyby si nám nastínil, jak to počítáš a společně chybu nalezneme a sjednáme nápravu? :)
| Nahlásit
1) jsem počítal takhle
m=MVc= 74,4*1000*2e-3=148,8 g(NaClO)
mCl=(70,9/2)*148,8/74,4 =70,9 g
cCl=m/V=70,9/1000=70,9 g/l
wCl=70,9/148,8 =47,64 %
| Nahlásit
3) n=m/M=4000/70,9=56,41 mol
V=nRT/p =56,41*298*8,314/101325=1,379 m3
| Nahlásit
2) jsem zkoušel přes rovnici
Ca(Clo)2 + 4HCl = Cacl2 + 2CL2 + 2 H2o
ncl2=mcl2/Mcl2=10000/70,9=141,04 mol/h = 0,0391 mol/s
nCa(clo)2 =ncl2/2=0,0391/2 = 0,01955 mol/s
m= n*M =142,98*0,01955=2,795 g/s
(Upr. 28.06. 07:27) | Nahlásit
1: n(Cl2) = n(NaClO) = 2moly. cm = n*M/V = 2*70,9/1dm3 = 141,8g/dm3
%Cl2 = 100*141,8/12,30 = 141,53%.

2: n(Cl2) = 10000/70,9 = 141,044 mol; n(Ca(ClO)2) = n(Cl2)/2 = 141,044/2 = 70,522 mol Ca(ClO)2
V(Ca(ClO)2) = n/c = 70,522/0,5 = 141,044dm3/hod = 141,044/3600 = 0,0392 dm3/sec
m(0,5M) = 39,2cm3/sec*1,1155 = 43,7g/sec 0,5M Ca(ClO)2.

3: Za předpokladu, že n(Cl2) = n(ClO2) To máš spočítané správně. Ale obávám se, že ten základní předpoklad je špatný. Nejsem vodař, i pohledal jsem a uvádí se, že Cl2 je 1/5 obsahu ClO2. Tak nevím.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek