| Nahlásit

Chem. příklad

Dokonalým spálením 5 g sloučeniny obsahující uhlík , vodík a kyslík vzniklo 4,78 g oxidu uhličitého a 1,96 g vody. Vypočítejte empirický vzorec sloučeniny.
Témata: chemie
Diskuze
| Nahlásit
M(CO2) = 44,0095g/mol; M(H) = 1,0079g/mol; M(C) = 12,0107g/mol; M(H2O) = 18,0153g/mol
n(C) = n(CO2) = 4,78/44,0095 = 0,1086mol C; m(C) = n(C)*M(C) = 0,1086*12,0107 = 1,3045g
n(H) = 2*n(H2O) = 2*1,96/18,0153 = 0,2176mol H; m(H) = 0,2176*1,0079 = 0,2193g H
m(O) = 5-1,3045 - 0,2193 = 3,4762; n(O) = m/M = 3,4762/15,9994 = 0,2173mol O
C:H:O = 0,1086:0,2176:0,2173 = 1:2:2
Empirický vzorec sloučeniny je CH2O2, strukturní HCOOH - kyselina mravenčí.

OK?
| Nahlásit
Jo už to chápu, moc děkuju. :)
| Nahlásit
dobrý deň, chcela by som sa opýtať na predošlý príklad. ako sa zistili pomery látkových množstiev ? napríklad že látkové množstvo uhlíka a oxidu uhličitého je rovnaký ?
| Nahlásit
1 molekula CO2 obsahuje právě 1 atom C => 100 molekul CO2 obsahuje 100 atomů C => 1mol CO2 = 1 mol C.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek