| Nahlásit

octanový pufr

Mám 500 ml 100 mmol/l octanoveho pufru o pH 5. ( pha - 4,75)
A) jak se zmení pH po pridani 10 ml 1 mol/l HCl
B) jak se zmeni pH po pridani 10 ml 10 mol/l HCl

jediné kam jsem došla je poměr cs/ck = 1,7782, vubec nevim jak dal :(
Témata: chemie
Diskuze
(Upr. 28.08.2014 19:45) | Nahlásit
cs/ca = ns/na = 1,7782; ns + na = 0,1mol/dm3*0,5dm3 = 0,05mol
ns = 1,7782*na => (1+1,7782)*na = 0,05mol => na = 0,05/2,7782 = 0,018mol octovky
ns = 0,05 - 0,018 = 0,032mol octanu. Když nyní přidáš 0,01dm3 1M HCl, n(HCl) = 0,01*1 = 0,01mol silné kyseliny, převedeš stejné množství octanu na octovku, kterou HCl vytěsní.
ns = 0,032 - 0,01 = 0,022; přibude stené množství kyseliny: na = 0,018 + 0,01 = 0,028mol
pH = 4,75 + log(0,022/0,028) = 4,75 + log(0,786) = 4,75 - 0,105 = 4,645
Takto klesne pH po přídavku 0,01dm3 1M HCl.

Přídavek 0,01dm3 10M HCl: n(HCl) = 0,01*10 = 0,1mol HCl. Látkové množství HCl je větší, než látkové množství octanu. Veškerý octan bude převeden na kyselinu, v roztoku zbude nespotřebovaná HCl:
n(HCl) = 0,1 - 0,032 = 0,068mol v objemu 0,51dm3.
c(H3O+) = c(HCl) = 0,068mol/0,51dm3 = 0,1333mol/dm3; pH = -log(c(H3O+)) = -log(0,1333) = 0,875

Stačí?
| Nahlásit
moc dekuju, tohle me opravdu nenepadlo :D, jste zlatej :)
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek