Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Hmotnostni zlomek

Ahoj, chtěla bych poprosit o pomoc s pár příklady
1= Jaký bude hmotnostni zlomek NaCl v soustavě, která vznikla neutralizací 150g roztoku NaOH (W(NaOH)=0,08) ekvivaletnim mnozstvim roztoku HCl (W(HCl)=0,1)?
---vysledek by mel byt W=0,0676
2=Jaká byla navážka Na2SO3*7H2O na pripravu 500g roztoku siricitanu sodneho, ve kterem je hm. zlomek vody 0,84?
----vysledek 159,9g
3=Kolik vody je nutno pouzit na pripravu 10% roztoku siranu mednateho z 85g CuSO4*5H2O?
-----> 458,6g
Témata: chemie

2 reakce

| Nahlásit
1: M(NaOH) = 40g/mol; M(HCl) = 36,46g/mol; M(NaCl) = 58,44g/mol.
NaOH + HCl = NaCl + H2O => n(NaCl) = n(HCl) = n(NaOH) = m(NaOH)/M(NaOH) = 150*0,08/40 = 0,3mol
m(HCl) = n*M = 0,3mol*36,46 = 10,938g; m(r0,1) = 10,938/0,1 = 100,938g
m(NaCl) = 0,3*58,44 = 17,532g; m(rozt) = 150+100,938 = 250,938g;
w(NaCl) = 17,532/250,938 = 0,06986

2: M(Na2SO3) = 126,043g/mol; M(Na2SO3.7H2O) = 252,15g/mol;
w(Na2SO3/heptah.) = 126,043/252,15 = 0,4999; w(Na2SO3) = 1 - w(H2O) = 1-0,84 = 0,16
m(Na2SO3) = 500*0,16 = 80g; m(heptah) = m(Na2SO3)/w(Na2SO3/heptah.) = 80/0,4999 = 160,03g

3: M(CuSO4) = 159,61g/mol; M(pentah.) = 249,68g/mol; w(CuSO4/pentah) = 159,61/249,68 = 0,6392
m(CuSO4) = m(pentah)*(CuSO4/pentah) = 85*0,6392 = 54,34g; m(10%) = 54,34/0,1 = 543,4g
m(H2O) = 543,4 - 85 = 458,4g vody.

OK?
| Nahlásit
Děkuju moc!
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek