Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

příklad na výpočet objemu

Ahoj, pomoradili byste mi prosím, jak na výpočet? Děkuju.

Zahříváním 10 g mědi v kyselině sírové (w=0,70; ro=1,611) vznikl síran měďnatý a plynný oxid siřičitý. Sestavte a vyčíslete rovnici. Určette:
a)teoretický výtěžek CuSO4.5H20
b)objem 98% H2SO4 (ro=1,836) potřebný k reakci,
c)objem vody potřebný na zředění výchozí 98% H2SO4 na roztok o hmot. zlomku w = 0,70
d)objem vzniklého SO2 (při 22°C a 103 kPa)

Ar(Cu) = 63,54 Mr(CuSO4) = 159,61 Mr(CuSO4.5H20) = 249,69 Mr(H2SO4) = 98,08
Témata: chemie

3 reakce

| Nahlásit
Mezek určo pomoradí a vypočte s přesností deset na mínus dvacátou,a všichni z toho budem strašně chytří a šťastní.
| Nahlásit
Tak každý se občas překlikne ;-) Ale kdyby věděl, jak na tento příklad, tak já bych byl určo šťastný. ;-)
| Nahlásit
A: n(CuSO4.5H2O) = n(Cu) = m(Cu)/M(Cu) = 10/63,54 = 0,1574mol
m(CuSO4.5H2O) = n*M = 0,1574*249,69 = 39,297g je teoretický výtěžek.

B: Cu + 2H2SO4 + 3H2O = CuSO4.5H2O + SO2 => n(H2SO4) = 2*n(Cu) = 2*0,1574 = 0,3148mol H2SO4
m(98%) = n*M/0,98 = 0,3148*98,08/0,98 = 31,506g; V(98%) = 31,506/1,836 = 17,16cm3 98% H2SO4

C: m(70%) = 0,3148*98,008/0,7 = 44,108g; m(H2O) = m(70%)-m(98%) = 44,108-31,506 = 12,6g H2O
Při hustotě vody 1g/cm3 V(H2O) = 12,6cm3.

D: n(SO2) = n(Cu), viz rovnici v B. Pokud budeme za daných podmínek považovat SO2 za id. plyn, busde
V(SO2) = 0,1574*8,3145*295,15K/103000) = 0,00375m3 = 3,75dm3.

To Nibokir: Všichni z toho strašně chytří určitě nebudou. Někteří už strašně chytří jsou, ti to snad ani nečtou. Jiní to jen opíšou, takže jim to v případě dané úlohy pomůže, ale bez většího užitku. A konečně ti poslední si to přepočítají, pokusí se pochopit co a jak jsem počítal, občas tam najdou chyby a pro ně to tady dělám. Předpokládám, že těm to skutečně pomůže.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek