Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Výchozí složení směsi, příklad

Směs složená z KCl, KF a KBr váží 3,85 g. K úplnému vysrážení směsi AgCl a AgBr bylo použito 117,5 ml roztoku AgNO3 o koncentraci 0,25 mol.dm-3 . Sraženina vážila 4,77 g. Jaké bylo výchozí složení směsi v hmotnostních procentech? {28,7% KF, 32,7%KCl, 38,6% KBr}
Témata: chemie

2 reakce

| Nahlásit
Nejprve KCl(1) a KBr(2): n1 + n2 = n(Ag+) = 0,1175*0,25 = 0,029375mol => n1 = 0,029375 - n2
Bilance hmotnosti halogenidů stříbrných: M(AgCl) = 143,3212g/mol; M(AgBr) = 187,7722g/mol
n1*M1 + n2*M2 = 4,77g => (0,029375 - n2)*143,3212 + n2*187,7722 = 4,77
4,2101 - 143,3212*n2 + 187,7722*n2 = 4,77 => 44,451*n2 = 0,5599 => n2 = 0,01259mol
n1 = 0,016785mol
Bilance hmotnosti: M(KCl) = 74,5513g/mol; M(KBr) = 119,0023g/mol
n1*M1 + n2*M2 = 0,016785*74,5513 + 0,01259*119,0023 = 1,2513 + 1,4982 = 2,7495g KCl + KBr.
m(KF) = 3,85 - 2,7495 = 1,1005g KF
%KF = 100*1,1005/3,85 = 28,6%; %KCl = 100*1,2513/3,85 = 32,5%; %KBr = 100*1,4982/3,85 = 38,9%
Celkem: 28,6 + 32,5 + 38,9 = 100%
Zroj rozdílů jsou podle mně zaokrouhlovací chyby.
| Nahlásit
Děkuju mnohokrát:))
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek