Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Plyny - chemie

Zdravím :) prosím Vás o pomoc s tímto příkladem. Nevíte někdo jak na to?
Děkuji

Příklad: Chlor se laboratorně zneškodňuje alkalickým roztokem thiosíranu sodného (antichlor).
Chlor, který bylo třeba zneškodnit, měl při teplotě 20 °C a tlaku 97,0 kPa objem 120 dm3
.
Vypočítejte hmotnost thiosíranu sodného a hydroxidu sodného, jestliže musí být thiosíran
v 50% nadbytku a hydroxid sodný ve 100% nadbytku vzhledem na stechiometrii reakce
zneškodňování chloru.
(S2O3)2- + Cl2 + OH- -> (SO4)2- + Cl- + H2O
Mr(Na2S2O3) = 158,108 Mr(NaOH) = 39,9971 Mr(Cl2) = 70,906
Témata: chemie

3 reakce

| Nahlásit
Počítala bych to takhle:
4Cl2 + Na2S2O3 + 10NaOH = 2Na2SO4 + 8NaCl + 5H2O
podle stavové rovnice: n(Cl2) = p*V/n*R*T = 97000*0,12/8,314*293,15 = 4,776 molů
n(Na2S2O3) = 4,776/4 = 1,194 molů
n(NaOH) = 4,776*10/4 = 11,94 molů

m(Na2S2O3) = n*M = 1,194*158,108 = 188,78 g
v 50% nadbytku: 188,78 + 94,39 = 283,17 g

m(NaOH) = n*M = 11,94*39,9971 = 477,57 g
v 100% nadbytku: 477,57 + 477,57 = 955,14 g
| Nahlásit
S(-II) - 8e = S(VI); Cl2 + 2e = 2Cl-
Na2S2O3 + 4Cl2 + 10NaOH = 2Na2SO4 + 8NaCl + 5H2O
Stechiometrické poměry jsou:
n(Na2S2O3) = n(Cl2)/4; n(NaOH) = (10/4)*n(Cl2) = 2,5*n(Cl2)
Pokud budeme považovat chlor za daných podmínek za ideální plyn, pak ze stavové rovnice
n(Cl2) = p*V/(R*T) = 97000*0,12m3/(8,314*293,15K) = 4,7759mol Cl2
Při požadovaném nadbytku 50% Na2S2O3 a 100% NaOH bude
n(Na2S2O3) = 1,5*n(Cl2)/4 = 1,791mol; m(Na2S2O3) = 1,791*158,108 = 283,164g Na2S2O3
n(NaOH) = 2*2,5*n(Cl2) = 23,879 mol; m(NaOH) = 23,879*39,9971 = 955,106g NaOH.

OK?
| Nahlásit
Kolegyně byla rychlejší, výsledky jsou zaokrouhleně stejné.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek