(Upr. 09.12.2014 19:45) | Nahlásit

projektové příklady

Prosím mohl by mi někdo pomoct s těmito projektovými příklady na chemii. Děkuji
Témata: chemie
Diskuze
| Nahlásit
Vždyť je to nečitelné. To sis to ani neprohlídnul?
| Nahlásit
Omlouvám se, myslela jsem, že to jde zvětšit. Snad je to teď lepší :)
| Nahlásit
Začal jsem to počítat, ale chtěl bych se ujistit, že koncentrace roztoku NaOH i KHC2O4 je skutečně v % a není to, jako u Fe2(SO4)3 hmotnostní zlomek. Pokud je 0,16% u roztoku NaOH správně, vychází potřebný objem na asi 2,5dm3!
| Nahlásit
1: m(Fe2(SO4)3) = 40*1,1*0,17 = 7,48g Fe2(SO4)3; M(Fe2(SO4)3) = 399,8778g/mol
n(FeSO4) = m/M = 7,48/399,8778 = 0,0187mol Fe2(SO4)3

n(NaOH) = 6*n(Fe3(SO4)3) = 6*0,0187 = 0,11223mol NaOH potřebujeme na vysrážení.
Vypočítáme molární koncentrace roztoku NaOH. 1dm3 roztoku má hmotnost 1110g a obsahuje
m(NaOH) = 0,0016*1110 = 1,776g NaOH; c = n(NaOH)/1 = 1,776/39,9971 = 0,0444mol/dm3
V(NaOH) = n/c = 0,11223/0,0444mol/dm3 = 2,528dm3 roztoku NaOH 0,16% (?????????)

n(Fe(OH)3) = 2*n(Fe2(SO4)3) = 2*0,0187 = 0,0374mol
n(KHC2O4) = 3*n(Fe(OH)3) = 3*0,0374 = 0,1122mol; M(K2C2O4) = 166,2156g/mol;
M(H2C2O4.2H2O) = 126,0654g/mol; M(KHC2O4) = 128,1252g/mol
n(K2C2O4) = 0,5*n(KHC2O4) = 0,5*0,1122 = 0,0561mol; m(K2C2O4) = n*M = 0,0561*166,2126 = 9,324g K2C2O4
n(H2C2O4.2H2O) = 0,0561mol; m(H2C2O4.2H2O) = 0,0561*126,0654 = 7,072g H2C2O4.2H2O
m(KHC2O4) = 0,1122*128,1252 = 14,376g; m(rozt.) = 100*14,376/0,2 = 7188g roztoku
m(H2O) = 17188 - 9,324-7,072 = 7171,6g H2O

Takhle vypadá ten první příklad. Viz předposlední příspěvek.
| Nahlásit
Jojo je to v procentech. Děkuji moc))
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek