| Nahlásit

Molární zlomky

1) Směs NaCl a KCl obsahuje 20% KCl. Vypočti složení směsi v mol. zlomcích
2) Směs hnojiv obsahuje 35,5% dusičnanu amonného a 48,5% dusičnanu draselného. Ostatní látky dusík neobsahují. Vypočti hmotnost čistého dusíku v 1 kg směsi
K těmto výpočtům nemám výsledky tak si nejsme jistá jestli je dělám dobře
Témata: chemie
Diskuze
(Upr. 16.08.2014 08:48) | Nahlásit
Proč tedy nenapíšeš nejlíp svůj výpočet, nebo aspoň svoje výsledky?
1: 100g směsi obsahuje 20g KCl a 80g NaCl. M(NaCl)≅ 58,4g/mol; M(KCl) ≅ 74,5
n(KCl) = 20/74,5 = 0,27mol; n(NaCl) = 80/58,4 = 1,37mol; n(směs) = 0,27+1,37 = 1,64mol
X(KCl) = 0,27/1,64 = 0,165; X(NaCl) = 1,37/1,64 = 0,835

2: 1kg hnojiva obsahuje 355g NH4NO3 a 485g KNO3; M(NH4NO3)≅ 80,04g/mol; M(KNO3) ≅ 101,1g/mol
n(NH4NO3) = m/M = 355/80,04 = 4,435mol; n(N) = 2*4,435 = 8,87mol
n(KNO3) = 485/101,1 = 4,797; n(N) = 4,8mol; M(N) = 14,007g/mol
m(N) = n*M = (8,87+4,8) = 13,67mol*14,007g/mol ≅ 191,5g/kg N

OK?
| Nahlásit
Děkuju moc první sem dělal stejně a druhý jsem měla nějak celý špatně, ale takhle tomu rozumím :)
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek