| Nahlásit

oxidace mědi

Prosím mohl by mi někdo poradit s tímto?

Lodička s čerstvě vyredukovanou mědí má hmotnost 16,8 g. Oxidací kyslíkem narostla hmotnost
lodičky se směsí na 17,8 g.
a. Vypočítejte, z kolika % měď zoxidovala ?
b. Vypočítejte, kolik g CuO vzniklo za předpokladu, že hmotnost lodičky je 9,1 g a oxidací
se nemění.
rovnice reakce: 2 Cu + O2  2 CuO
Témata: chemie
Diskuze
| Nahlásit
B: Hmotnost kyslíku je rovná přírůstku hmotnosti:
m(O2) = 17,8 - 16,8 = 1g; n(O2) = 1/32 = 0,03125mol
Z rovnice 2Cu + O2 = 2CuO plyne, že n(CuO) = 2*n(O2) = 2*0,03125 = 0,0625mol CuO
M(CuO) = 79,5454g/mol; m(CuO) = n*M = 0,0625*79,5454 = 4,9716g CuO vzniklo.

A: Z rovnice nahoře také plyne, že n(Cu) = n(CuO) = 0,0625mol; M(Cu) = 63,546g/mol
Zoxidovalo se m(Cuox.) = 0,0625*63,546 = 3,9716g Cu
Vyredukováno bylo m(Cu) = 16,8 - 9,1 = 7,7g Cu
%zox. = 3,9716*100/7,7 = 51,58%

Obě části lze samozřejmě řešit i trojčlenkou (v případě potřeby).
| Nahlásit
Super, moc děkuju! :)

Chtěla jsem se ještě zeptat, jestli náhodou neznáte příklad, který se týká chloru jako bojového plynu a bylo tam také, kolik stačí vhodit chloru do výlevky o objemu 1 metr krychlový, aby došlo k otravě?

děkuji
(Upr. 04.09.2014 12:45) | Nahlásit
Neznám. Chlor je plyn, s tím házením do výlevky by to bylo složité.
| Nahlásit
Rivydok: Nemáš namysli fosgen, ten chlor obsahuje.
(Upr. 04.09.2014 13:26) | Nahlásit
Chlór je plyn těžší než vzduch (při vypuštění se drží u země), pokud by se nějak dostal do výlevky, tak bude klesat dolů do kanalizace. Za 1. sv. války se chlór dostával dolů do zákopů a kráterů, v tom bylo jeho další nebezpečí, že zákopy a krátery po vyplnil a nebylo možné se v nich schovávat.

Nebezpečí chlóru je i v bazénech, z vody se uvolňuje a při plavání jej člověk dýchá. Chlór způsobuje poleptání plic.

Plynový útok 1. sv. válka:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_weapons_in_World_War_I

http://www.environet.eu/tox/etoxcw.htm
| Nahlásit
Plyny jsou oba. A většina výlevek má vodní uzávěr (syfon), takže by to bylo opravdu složité. Ale pokud má jít o příklad, bylo by potřeba nějaké zadání.
| Nahlásit
Aha, nevadí:)

můžu se ještě zeptat, kde je v části A vzalo číslo 9,1? (Vyredukováno bylo m(Cu) = 16,8 - 9,1 = 7,7g Cu)
| Nahlásit
Zadání bohužel nemám :) ale i tak děkuju :)
| Nahlásit
Pardon, neumím číst, zapomněla jsem si opsat část příkladu, omlouvám se :)
| Nahlásit
Vím že je to podobné Ale stejne nvm jk na to
Vyžíháním PbS na PbO poklesla jeho hmotnost o 3,36%. Vypočtěte z kolika % byla látka zoxidována
(Upr. 11.09.2014 22:11) | Nahlásit
PbS + 1,5O2 = PbO + SO2; n(PbO) = n(PbS); M(PbS) = 239,265g/mol; M(PbO) = 223,199

Mějme 1mol PbS. Jeho hmotnost je 239,265g. Ztráta žíháním je
∆m = 3,36% = 0,0336*239,265 = 8,039g.
Při úplném vyžíhání bude jeden mol S (M = 32,065g/mol) nahrazen 1 molem kyslíku (M = 16g/mol).
∆m/mol = 32,065-16 = 16,065g/mol
n(PbO) = 8,039/16,065 = 0,5004mol z 1 molu PbS.
Pokud bychom chtěli hmotnostní % zoxidovaného PbS, bylo by to
% zoxidovaného PbS = 100*0,5004*239,265/239,265 = 50,04%.

OK?
| Nahlásit
Děkuji moc :-)
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek