Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Poradil byste mi prosím někdo s těmito příklady?

1. Jaká byla navážka Na2SO3 * 7H2O na připravu 500g roztoku siřičitanu sodného, ve kterém je hmotnostní zlomek vody 0,84?

2. Jaký bude hmotnostní zlomek NaCl v soustavě, která vznikla neutralizací 150g roztoku NaOH (W NaOH=0,08) ekvivalentním množstvím roztoku HCl, ve kterém je W HCl=0,1?

3. Jaký je hmotnostní zlomek NaCl v roztoku, který vznikl ze 450g roztoku této látky, v němž byl W NaCl=0,03, pokud se ze soustavy odpařilo 170g vody?
Témata: chemie

5 reakcí

| Nahlásit
A s čím konkrétně máš problém?
| Nahlásit
Nevím jak to vypočítat.
| Nahlásit
1: Hmotnostní zlomek Na2SO3 v heptahydrátu je w(Na2SO3/hept.) = 126,0427/252,1497 = 0,4999
w(Na2SO3) = 1 - w(H2O) = 1 - 0,84 = 0,16
m(Na2SO3) = 500*0,16 = 80g Na2SO3; m(Na2SO3.7H2O) = 80/0,4999 = 160,032g Na2SO3.7H2O

2: m(NaOH) = 150*0,08 = 12g; n(NaOH) = m/M = 12/40 = 0,3mol
n(HCl) = n(NaOH) = 0,3mol; m(HCl) = n*M = 0,3*36,46 = 10,938g; m(0,1) = 10,938/0,1 = 109,38g 10% HCl
n(NaCl) = n(NaOH) = 0,3mol; m(NaCl) = n*M = 0,3 * 58,44 = 17,532g NaCl
m(rozt.) = 150 + 109,38 = 259,38g; w(NaCl) = 17,532/259,38 = 0,0676

3: m(NaCl) = m(rozt.)*w(NaCl) = 450*0,03 = 13,5g NaCl.
Odpařením 170g vody se hmotnost NaCl nezměnila, ale celková hmotnost roztoku klesla o 170g na 280g.
w(NaCkl) = 13,5/280 = 0,048

OK?
| Nahlásit
Děkuju!
| Nahlásit
Děkuju taky paní učitelka nám dala to stejný taky.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek