Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

chemie-pufr

Dobrý den, prosim o pomoc s příkladem:
Amoniakátový pufr(pK=4,75)byl připraven smícháním 400ml roztoku amoniaku (c=30mmol/l) a 600ml NH4Cl (c=50mmol/l). Jak se změní pH po přidání 50 mlkyseliny HCl (c=0,1mol/l)?
Témata: chemie

4 reakce

| Nahlásit
n(NH3)=0,4*0,03 = 0,012mol; n(NH4+) = 0,6*0,05 = 0,03mol;
ns/nb = 0,03/0,012 = 2,5; log(ns/nb) = 0,398; pOH = 4,75 + 0,398 = 5,148;
pH = 14 - 5,148 = 8,852
Po přidání n(HCl) = 0,05*0,1 = 0,005mol HCl ns = 0,03 + 0,005 = 0,035;
nb = 0,012 - 0,05 = 0,007 => log(ns/nb) = 0,035/0,007 = 5; log(ns/nb) = 0,699
pOH = 4,75 + 0,699 = 5,449; pH = 14 - 5,449 = 8,551

OK?
| Nahlásit
mohu se zeptat proc u ns pricitam 0,005 a u nb odecitam 0,05, nemelo by v obouch pripadech byt 0,005?
| Nahlásit
Fosfatovy pufr pk=7,21 obsahuje 60mmol/l NaH2PO4 a 40mmol/l Na2PO4. Jak se změní jeho pH po přidání 100ml NaOH o c=0,1mol/l? mohu vás prosim poprosit o kontrolu mého výpočtu?

pH=14-pK-log(ns/nk)= 14-7,21-log(40/60)=7,17
PH=14-pK-log(ns+npřídavku/nk-npřidavku)= 14-7,21-log(40+0,01/60-0,01)=6,94
| Nahlásit
Především, v tom předchozím se skutečně vloudil nedoklep: nb = 0,012-0,005 = 0,007. Ale na to jsi mohl přijít sám. Zřejmě naivně předpokládám, že tazatel si ten výpočet pečlivě prochází a chápe postup.
V prvním případě jsme měli amoniak jako bázi, proto jsme počítali pOH a nakonec přepočet na pH. Z nějakého nepochopitelného důvodu nerozlišujete disociační konstanty zásad pKb nebo pKz a kyselin pKa nebo pKk. Zatím co u amoniakálního pufru jsi měl zadanou pKb a ve vztahu jsme používali tedy poměr ns/nb, u fosfátového pufru máš zadanou pKa nebo přesněji pKa2, což je disociační konstanta kyseliny. Správně potom počítáš poměr
n(Na2HPO4)/n(NaH2PO4).
Pak ti vyjde přímo pH, nikoli pOH jako v prvním případě. Mohli bychom to napsat takto:
pH = pKa + log(ns/na) nebo pOH = pKb + log(ns/nb) =>
pH = 14 - pOH = 14 - pKb - log(ns/nb)
Takže u toho fosfátového pufru ti mělo vyjít 7,03 a 7,21
pH = 7,21 + log((40+10)/(60-10)) = 7,21 + 0 = 7,21 (0,01mol = 10mmol). Mělo tě zarazit, že po přídavku NaOH ti vyšlo pH pufru menší.

Jasné?
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek