| Nahlásit

Otec mého dítěte

ahojky lidičky... prosím potřebuju radu ... nedávno jsem se rozešla s přítelem .. nechci uvadět duvody :(.. ale jsem v patem měsíci těhotentví a on mi začal říkat že to dítě není jeho, že si není jistý atd .. do té doby to bylo v pohodě. Nevíte .. je možné ho dát už teď k soudu? .. navíc šel na úřady a tam o mně navykladal nesmysly a že on určitě otcem není a tam se na mě ted dívají hrozně :( vubec nevím co mám teď dělat ... Bydlím sama a už ani nestuduji .. chvili jsem pracovala .. těhotenství bylo nechtěné, ale nakonec jsem se rozhodla, že si dítě nechám .. ale on jenom kvuli tomu, že s ním nechci být mi začal dělat problemy a všude pomlouvat :( děkuju i za sebemenší radu (ano a jinak já jsem si jistá naprosto, že otcem je on)
Témata: právo
Diskuze
| Nahlásit
89/2012 Sb. Zákon občanský zákoník
Oddíl 1
Určování rodičovství
Otcovství
§ 783

(1) Nedojde-li k určení otcovství podle § 776, 777 nebo 778, ani podle § 779, může matka, dítě i muž, který tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud.

(2) Má se za to, že otcem je muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto šedesát a více než tři sta dní, ledaže jeho otcovství vylučují závažné okolnosti.

Budete tedy, pokud chcete, podávat žalobu o určení otcovství.
Třetí domněnka otcovství
Pokud otcovství nebylo určeno ani jedním z předchozích způsobů, přichází na řadu práce soudu, který v řádném řízení otcovství určí. Řízení se zahajuje žalobou, kterou může podat matka dítěte nebo muž, který o sobě tvrdí že je otcem dítěte nebo dítě samotné. Dítě, pokud je nezletilé, samozřejmě nepodává žalobu samo, ale prostřednictvím zástupce, kterého může určit soud.

Při určování otcovství se vychází z pochopitelného předpokladu, že za otce se považuje muž, který měl s matkou dítěte pohlavní styk v době ne méně než 180 dnů a ne více než 300 dnů před porodem, pokud to závažné okolnosti nevylučují. U soudu proto nejprve probíhá dokazování, zda muž s matkou dítěte opravdu v uvedené době souložil. Takové dokazování zpravidla není dostačující pro rozhodnutí o tom, zda konkrétní muž je otcem dítěte a proto se přistupuje ke znaleckému posudku z oboru genetiky, který s téměř stoprocentní jistotou určí, zda muž skutečně otcem dítěte je.
http://www.rodinausoudu.cz/urceni-otcovstvi
Žaloba o určení otcovství se podává u toho okresního soudu, v jehož obvodu má žalovaný muž bydliště. Za podání žaloby na určení otcovství žalobce (v daném případě žalobkyně) neplatí soudní poplatek. Pokud ale žalovaný bude určen jako otec dítěte, bude muset zaplatit soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč, jakož i všechny náklady, které v průběhu řízení o určení otcovství vznikly státu (např. na znalecký posudek) a všechny náklady, které vznikly žalobkyni (např. za právní zastoupení, jízdné k soudu atd.).
http://www.rodinausoudu.cz/zaloba-o-urceni-otcovstvi-vzor
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek