| Nahlásit

Pufr

8g octanu[MR 82,03]rozpusteno v 0,37 l vody. Po rozpusteni pridáno 4,5ml ko.HCl a objem doplnen na 1l.
A) - viz papir
Kolik je treba HCL (880mmol/l) k 95ml takto prirpav.pufru aby bylo ph 3,15.
B) - viz papir

jen mne zajima zda to mam dobre :( spoluzaci se lisi - pomalu co clovek to jinej vysledek :/
vypocet
vypocet
Témata: chemie
Diskuze
| Nahlásit
nevim zda je to z fota k precteni ale puvodni ph =4,847(A) a (B)- kolik HCL o c 0,88mol/l mi vyslo V =0,02339 litru
(Upr. 01.09.2014 10:58) | Nahlásit
Je to dost nečitelné, takže to spočtu:
Konc. HCl - 40%; Hustota 1,198g/cm3; 0,4792g HCl v 1 cm3; M(HCl) = 36,4609g/mol
n(HCl) = 4,5*0,4792/36,4609 = 0,0591 mol; n(octan) = 8/82,03 = 0,0975mol.
HCl rozloží stejné látkové množství octanu:
CH3COONa + HCl = NaCl + CH3COOH; na = n(CH3COO-) = n(HCl) = 0,0591mol
ns = n(octan) = 0,0975-0,0591 = 0,0384mol
pH = 4,75 + log(ns/na) = 4,75 + log(0,0384/0,0591) = 4,563

B: Látková množství octanu (ns) a kyseliny octové (na) jsme vypočítali v předchozím. V tomto úkolu budeme mít na počátku v roztoku ns = 0,0384*0,095 = 0,00365 mol octanu a
na = 0,0591*0,095 = 0,00561 mol kyseliny octové. Přídavkem kyseliny musíme zvětšit množství kyseliny a zmenšit množství soli. Nejprve vypočteme potřebný poměr:
3,15 = 4,75 + log(ns/na) => log(ns/na) = -1,6 => ns/na = 0,0251
Ať látkové množství přidané HCl je n:
ns = 0,00365 - n; na = 0,00561 + n
(0,00365-n)/(0,00561+n) = 0,0251 => 0,00365 - n = 0,00014 + 0,0251*n
1,0251*n = 0,00351 => n = 0,00342
Kontrola: ns = 0,00365-0,00342 = 0,00023; na = 0,00342+0,00561 = 0,00903
ns/na = 0,00023/0,00903 = 0,0255; pH = 4,75 + log(0,0255) = 3,156
V(0,88M HCl) = n/c = 0,00342mol/0,88mol/dm3 = 0,00389dm3 = 3,89cm3.

Pokud by tě mátlo, že místo koncentrace cs a ca počítám látková množství, uvědom si, že obě látková množství jsou v tomtéž objemu a tedy poměr látkových množství je rovný poměru koncentrací.


Stačí?
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek