| Nahlásit

Přípravy roztoků

Vypočítejte množství vody a hmotnost chemikálií na přípravu následujícíh roztoků:
a) 220g roztoku NaOH o hmot. zlomku w=0,1
b) 500ml rotoku KCl (ró=1,03g.cm-3) o látkové koncentraci c=1,5mol.dm-3; Mr(KCl)=74,55

Připravte KNO3 z 9g KOH a HNO3 - vypočtěte:
a) teoretický výtěžek KNO3
b) objem 60% HNO3 (ró=1,3667g.cm-3) potřebný k reakci
c) kolik vody je třeba na přípravu 7% roztoku KOH

Mr(KNO3)=101,1; Mr(KOH)=56; Mr(HNO3)=63,01
Témata: chemie

2 reakce

| Nahlásit
Pro příště - snad bude stačit jen jeden dotaz. A k úkolům:
1a: m(NaOH) = w*m(rozt.) = 0,1*220 = 22g NaOH; m(vody) = 220-22 = 198g
b: uvědom si, že rozměr molární koncentrace je mol/dm3. Hmotnost roztoku a tedy i jeho hustota není podstatná. Roztok se připravuje tak, že se látka (v tomto případě KCl) rozpustí v menším množství vody, převede do odměrné baňky a doplní na stanovený objem. Tak se zajistí, že v objemu je určená koncentrace částic látky, bez ohledu na případné objemové kontrakce.
c = n/V = (m/M)/V = m/(M*V) => m(KCl) = c*M*V = 1,5*74,55*0,5 = 55,9125g KCl. Pro výpočet potřebného množství vody budeme potřebovat hustotu:
m(rozt.) = 500*1,03 = 515g; m(vody) = m(rozt.) - m(KCl) = 515-55,9125 = 459,0875g vody

2: KOH + HNO3 = KNO3 + H2O
n(KOH) = n(HNO3) = n(KNO3) = m(KOH)/M(KOH) = 0,1607 molu
m(KNO3) = n*M(KNO3) = 0,1607*101,1 = 16,2482g KNO3
m(HNO3) = n*M(HNO3) = 0,1607*63,01 = 10,1266 g HNO3
m(60%) = 10,1266/0,6 = 16,8777 g 60% HNO3
V = m/ró = 16,8777/1,3667 = 12,3492cm3 60% HNO3.
V 7% roztoku KOH je 93% vody. m(rozt.) = m(KOH)/0,07
m(vody) = 0,93*m(rozt.) = 0,93*m(KOH)/0,07 = 0,93*9/0,07 = 119,5714g H2O.
OK?
| Nahlásit
Vložila jsem to dvakrát nechtěně.
A děkuji mnohokrát, myslím, že jsem konečně pochopila jak na to.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek