25 ml neznámého vzorku CaCl2 bylo napipetováno do 250 ml odměrné baňky po rysku destilovanou vodou. Na titraci bylo odebráno 15 ml vzorku. Byl použit odměrný roztok AgNO3 o c = 0,05 mol/l, faktor = 0,9358 a spotřebě 15,6 ml. Vypočítej koncentraci CaCl2 v g na l původního vzorku. m.h. = 111
Vím, že by se měl použít vzorec c1 . V1 = c2 . V2, ale nevím si rady, jak dosadit do počítání tuto rovnici CaCl2 + 2AgNO3 --- 2AgCl + Ca(NO3)2 1:2
14 reakcí
I uvedený vzorec použiješ, ale později. Nejprve si musíme vypočítat skutečnou koncentraci odměrného roztoku:
c´= c*f = 0,05*0,9358 = 0,04679
Vzorcem c´*V´= c1*V1 stanovíme koncentraci chloridů Cl- v titrovaném roztoku. Pokud bychom chtěli počítat přímo CaCl2, musíme vztah upravit podle reakční rovnice:
2AgNO3 + CaCl2 = 2AgCl + Ca(NO3) ; z rovnice je zřejmé, že mol CaCl2 odpovídá 2 molům AgNO3:
n(CaCl2) = c´*V´/2 kde čárkou jsou označené proměnné, týkající se AgNO3
n(CaCl2) = c´*V´= 0,04679*0,0156 = 0,000729924 mol; všimni si, koncentrace titračního činida je v mol/dm3, proto i spotřeba v dm3.
Toto množství bylo v pipetovaném množství. V celém objemu odměrné baňky tedy bylo 250/15 x víc:
n(celk.) = 0,000729924*250/15 = 0,01217 molu v 250cm3. Molární koncentrace v pipetovaných 25 cm3 původního roztoku tedy byla
c(kon.) = n/V = 0,01217/0,025 = 0,4866mol/dm3
c[g/dm3] = m/V = n*M/V = c[mol/dm3]*M = 54,014 g/dm3
Obecně používaný symbol pro molární hmotnost je M. tentýž symbol se používá i pro molární koncentraci, takže c=0,4866mol/dm3 = 0,4866M, ale také m(CaCl2) = 111g/mol.
OK?
Velice se omlouvám, vypadla mi v tom výpočtu ta dvojak pod lomítkem, takže mělo být:
n(CaCl2) = c´*V´/2= 0,04679*0,0156/2 = 0,000365 mol; všimni si, koncentrace titračního činida je v mol/dm3, proto i spotřeba v dm3.
Toto množství bylo v pipetovaném množství. V celém objemu odměrné baňky tedy bylo 250/15 x víc:
n(celk.) = 0,000365*250/15 = 0,006083 molu v 250cm3. Molární koncentrace v pipetovaných 25 cm3 původního roztoku tedy byla
c(kon.) = n/V = 0,006083/0,025 = 0,2433mol/dm3
c[g/dm3] = m/V = n*M/V = c[mol/dm3]*M = 27,0072 g/dm3
Obecně používaný symbol pro molární hmotnost je M. tentýž symbol se používá i pro molární koncentraci, takže c=0,4866mol/dm3 = 0,4866M, ale také m(CaCl2) = 111g/mol.
OK?
Takže koncentace původního vzorku je 27,0072 g/l? A to m(CaCl2) = 111g/mol a můžu to zapsat i jako 111M? Jinak moc děkuji
Velké M za číslem se používá jako znak pro molární koncentraci: 0,5M. Ale z kontextu musí být jasné, o jakou látku jde, nebo se vzorec připojí jako dolní index. Pro molární hmotnost se to používá v opačném pořadí a s = : M(CaCO3)= 100g/mol, opět vzorec jako dolní index. Ve vzorcích se M používá jako symbol pro molární hmotnost.
Takže 0,05M AgNO3 je roztok AgNO3 o c=0,05mol/dm3.
250/15 x více, to znamená, že když bude na titraci odebráno třeba 30 ml, bylo by to 250/30 x více?
Jistě. Vypočítáš látkové množství v pipetovaném objemu,. Když jej vydělíš pipetovaným objemem, dostaneš obsah látky v 1 cm a pak to vynásobíš objemem zásobního roztoku:
n(celk.) = (0,000365/15)*250 = 0,006083 - takhle je to možná názornější. Tak jsme dostali látkové množství v pipetovaném objemu původního roztoku. Takže mějme p1 = množství pipetované do odm. baňky, p2 z odm. baňky k titraci a V objem odm. baňky. A všechny objemy budeme dosazovat v cm3. Pak:
c = n*(V/p2)*(1000/p1) = n*1000*V/(p1*p2)
Uvědom si, že molární koncentrace je látkové množství nějaké látky v 1 litru roztoku. Při titraci zjistíš látkové množství v titrační baňce a přepočítáváš je na 1dm3 = 1000cm3 původního roztoku.
Když bych v této úloze měla spočítat kolik g Ca(OH)2 je v 1 l vzorku, mohlo by to být takto: m = 0,07719 . 0,01 . 74 ?
Tak jednoduché to nebude, uvědom si, že AgNO3 nereaguje s Ca(2+), ale s Cl-. Ca(OH)2 sice bude nějak s AgNO3 reagovat, ale není jasné jak a nakolik to bude kvantitativní. Nevím, co je to za čísla. Těch 74 na konci je M(Ca(OH)2) ale ty dvě nevím.
omlouvám se, špatně jsem se podívala to patřilo k příkladu: Při titraci 10ml neznámého vzorku Ca(OH)2 bylo spotřebováno 8,3 ml odměrného roztoku HCl o c=0,2M a f= 0,93. Kolik g Ca(OH)2 je v 1 l? Tady už by to bylo možné?
c´= 0,2*0,93 = 0,186mol/dm3
Ca(OH)2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O
n(Ca) = n(HCl)/2 = 0,186*0,0083/2 = 0,0007719
c(Ca(OH)2) = n/V = 0,0007719/0,01 = 0,07719 mol/dm3; M(Ca(OH)2)=74,093g/mol
m(Ca(OH)2) = n*M = 0,07719*74,093 = 5,719g/dm3
Obávám se, že jsi tam buď zabudovala pipetovaný objem 2x, nebo jsi se sekla o 2 místa.
Takže zde vrozec vůbec nevyužiju, stačí c v mol/l vynásobit M a mám výsledek. OK, děkuju
Když si nejsi jistá použitím vzorce nebo samým vzorcem, můžeš si zkusit rozměrovou analýzu. Do vzorce dosadíš místo hodnot jejich rozměry. Všechno je v pořádku, když ti vyjde rozměr počítané veličiny.
V tom příkladu jei použila vztah m=c*V*M=[mol/dm3]*dm3*g/mol = g. Ty máš ale počítat gramy v 1dm3, musížš tedy dostat rozměr g/mol:
m = c*M = [mol/dm3]*[g/mol] = g/dm3.
Tohle taky často používám, ale jen abych věděla v jakých jednotkách mám dosazovat do vzorce a tohle je zase jedna dobrá rada navíc. Děkuji za pomoct s příklady, moc jste mi pomohl.