Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

pufry Chemie prosim o pomoc

1. Kolik ml 10% CH3COOH (hustota 1,012 g/cm3) a kolik g NaOH potrebujeme na pripravu 500ml acetatoveho pufru o pH=5,05 a celkovem latkovem mnozstvi slozek 300mmol v litru? pKk=4,75 ... M(CH3COOH)= 60, M(NaOH)=40

2.Kolik g kyseliny citronove (M=192,1) a kolik ml roztoku NaOH (c=0,5 mol/l) je treba na pripravu 1l citratoveho pufru o pH 2,76 a obsahu slozek 180mmol v litru? pKk=3,06

dakujem pekne za pomoc, neviem si s tym dat rady a neviem kde robim chybu :)
Témata: chemie

9 reakcí

| Nahlásit
1: pH = pKk + log(ns/na) => log(na/na) = pH - pKk = 5,05-4,75 = 0,3 => ns/na = 10^0,3 = 1,995 = 2 =>
ns = 2*na; ns + na = 0,3mol*0,5 = 0,15mol => 2*na + na = 0,15mol => na = 0,050mol
ns = 0,1 mol.
Celkové množství CH3COOH tedy bude 0,15mol; z toho 0,1 mol bude převedeno na octan přídavkem 0,1 mol NaOH.
m(NaOH) = n*M = 40*0,1 = 4g; m(CH3COOH) = 0,15*60 = 9g; m(10%) = 9/0,1 = 90g
V(10%) = 90/1,012 = 88,93cm3 100 CH3COOH.

2: Je to podobné: log(ns/na) = 2,76-3,06 = -0,3 => ns/na = 10^-0,3 = 0,501 => ns = 0,501*na
ns + na = 0,18 => na = 0,18/1,501 = 0,12mol; ns = 0,06mol
n(NaOH) = c/V => V(NaOH) = n/c = 0,06/0,5 = 0,12dm3 = 120cm3
n(C6H8O7) = ns + ma = 0,18mol => m(C6H8O7) = n*M = 0,18*192,1 = 34,578g.

OK?
| Nahlásit
skvele dakujem!! uz tomu konecne rozumiem

mam vsak este problem s tymto prikladom:
Jak se zmeni pH amoniakatoveho pufru (pKz=4,75) ktery obsahuje 2,5mmol NH4Cl a 3,5mmol amoniaku, po pridani 50ml roztoku H2SO4 (c=0,01mol/l)?

vyslo mi povodne pH 9,39 ktore by malo byt spravne, no po zmene mi vychadza 8,949 a spravne by malo byt 9,11 ... neviem kde presne robim chybu, ale myslim ze neviem zohladnit ze H2SO4 je dvojsytna kyselina... ma to na to vplyv? dakujem za pomoc ! :)
(Upr. 02.01.2017 20:02) | Nahlásit
n(NH3) = 2*n(H2SO4); n(H2SO4) = 0,05*0,01 = 0,0005
ns/nb = (0,0025 + 0,001)/(0,003,5-0,001) = 0,0035/0,0025 = 1,4 => log(ns/nb) = 0,1461
pOH = 4,75 + 0,1431 = 4,896 => pH = 14 - 4,896 = 9,104

Neukázal jsi výpočet, tak si to musíš přebrat sám.
| Nahlásit
ano pomohlo to, dakujem este raz :)

problem mam vsak stale s pridavanim kyseliny alebo hydroxidu, co mi kedy pribudne a odbudne, nedalo by sa to nejako zjednodusene vysvetlit?

napr v priklade: Fosfatovy pufr obsahuje 40 mmol NaH2PO4 a 600 mmol Na2HPO4, jake je jeho pH? pKk=7,21 ... pH mi vyslo pomocou Henderson Hasselbachovej rovnice 6,034 (snad spravne) ... doplnkova otazka bola: Jak se zmeni pH predchoziho pufru po pridani 200 ml roztoku NaOH? c=50 mmol/l ... a uz s tym neviem hnut... vyratal som latkove mnozstvo NaOH 10mmol ale neviem co presne odbudne v akom mnozstve a co pribudne.

Dakujem pekne za pomoc.
| Nahlásit
Připomeňme si - kyselina je to, co může uvolnit proton. K ní konjugovaná báze (nebo její sůl se silnou zásadou) je to, co vznikne uvolněním protonu. Důležitými složkami ve fosfátovém pufrru jsou oba anionty - H2PO4- je kyselina, HPO4-- je báze nebo sůl. Pak počáteční pH je
pH = 7,21 + log(n(HPO4--)/n(H2PO4-)) = 7,21 + log(600/40) = 8,386.
Když teď k tomuto pufru přidáme n(NaOH) = 50*0,2 = 10mmol, převedem tím 10mmol NaH2PO4 ma Na2HPO4 a dostaneme
pH = 7,21 + log(600+10)/40-10) = 7,21 + log(610/30) = 8,518.

Máš evidentně problém s tím, co je kyselina a co je báze a dál s reakcemi, které nejsou přesně ve stechiometrickém poměru - jeden z reaktantů je v nadbytku.
| Nahlásit
Dakujem!

vypocital som teda tym principom obdobny priklad:
Fosfatovy pufr obsahuje 35 mmol NaH2PO4 a 65mmol Na2HPO4, jake je jeho pH? pKk=7,21.
pH mi vyslo 7,478

- jak se zmeni pH po pridani 20 ml roztoku HCl? c=0,1mol/l? ---> n=2mmol
kedze ide o kyselinu, mnozstvo kyseliny sa nam navysi (35+2--->37mmol) a mnozstvo baze sa znizi (65-2--->63mmol) ... vysledne pH teda je 7,44.

zmena pH bude z 7,478 na 7,44. tak? :) pochopil som spravne?
| Nahlásit
a nakoniec, ak sa este smiem spytat pri prikladoch typu :
Bikarbonatovy pufr ma pH=6,9. Jaky je pomer jeho slozek? pKk=6,1.

pH=pKk+log(ns/na)
6,9=6,1+log(ns/na)
(ns/na)=10^-0,8
ns/na sa rovna 0,158 ... mozem teda tvrdit ze pomer slozek je 15,8 ku 100 ?

nie som isty ci uvazujem spravne. dakujem krasne za pomoc.
(Upr. 03.01.2017 16:49) | Nahlásit
Počítáš špatně. 6,9 = 6,1 + log(ns/na) => log(ns/ns) = 0,8 => ns/na = 10^0,8 = 6,3.
Poměr složek NaHCO3/CO2 = 6,3:1
A mimochodem pKa1 H2CO3 je 6,33.
| Nahlásit
uz nadtym asi pridlho sedim, ked neviem ani klasicke pocty. dakujem este raz, prajem pekny vecer.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek