| Nahlásit

chemie-přiklady

Mohl by mi prosím někdo pommoct s těmito příklady?

Jaká hmotnost síry je potřeba pro přípravu 5.9 dm3 oxidu siřičitého přímým slučováním prvků?
Vypočtěte hmotnost chloridu hlinitého, který vznikl reakcí 46.1 g hliníku s plynným chlorem.
Jakou hmotnost roztoku kyseliny chlorovodíkové o koncentraci 35 hm.% potřebujeme pro vyvinutí 92.7 dm3 vodíku?
Jaký objem chloru (Cl2) zreagovalo fosforem (P4) za vzniku 41.9 g chloridu fosforitého?
Témata: chemie
Diskuze
| Nahlásit
Tyhle příklady vždycky začneš tím, že sestavíš a vyčíslíš reakční rovnici:

1: S + O2 = SO2; v tomto případě je udáno množství produktu - SO2 jeho objemem. Pokud není uvedeno jinak, předpokládají se "normální" podmínky, t.j. 101325 Pascalů a 273,15 Kelvinů, protože ty spolu s látkovým množstvím určují objem plynu. Protože není uvedeno nic jiného, předpokládá se také možné použití stavové rovnice ideálního plynu:
p*V = n*R*T => n(SO2) = p*V/(R*T) = 101325Pa*0,0059m3/(8,3145*273,15K) = 0,2632 molů SO2
Rovnice říká, že na 1 molekulu SO2 potřebujeme 1 atom síry. Když ten poměr rozšíříme Avogadrovou konstantou, zjistíme, že na mol SO2 potřebujeme mol S, na 0,2632 molů SO2 tedy 0,2632 molů síry.
Molární hmotnost (= hmotnost jednoho molu) je číselně rovné relativní molerkulové nebo atomové hmotnosti, v tomto případě M(S) = 32,065g/mol, takže
m(S) = 0,2632*32,065 = 8,44g síry.

2: to je podobné: 2Al + 3Cl2 = 2AlCl3 => n(AlCl3) = n(Al) = m(Al)/M(Al) = 46,1/26,98 =
= 1,709 molů AlCl3
m(AlCl3) = n*M = 1,709*133,34 = 227,83g AlCl3

3: Začátek se podobá prvnímu příkladu:
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2 => n(HCl) = 2*n(H2), na jeden mol H2 potřebujeme 2 moly HCl.
Za stejných předpokladů, t.j. normální podmínky, použijeme stavovou rovnici:
n(H2) = 101325*0,0927m3/(8,3145*273,15) = 4,136 molů H2; n(HCl) = 2*4,136 = 8,272 molů HCl
m(HCl) = 8,272*36,46 = 301,58g HCl; m(35%) = m(HCl)/w(HCl) = 301,58/0,35 = 861,66g 35% HCl

4: I tento příklad je podobný:
P4 + 6Cl2 = 4PCl3 =>
n(Cl2)/6 = n(PCl3)/4 => n(Cl2) = (6/4)*n(PCl3) = 1,5*41,9/137,33 = 0,458 molů Cl2
V(Cl2) = n*R*T/p = 0,458*8,3145*273,15/101325 = 0,01025m3 = 10,25dm3 Cl2.

OK??
| Nahlásit
Super, díky moc.
| Nahlásit
Mohl by mi prosím někdo pomoct s tímto typem příkladu?
Smísí se 20ml 98% H2SO4 a 15ml 0,1M H2SO4 a 30ml H2O. Jaká bude výsledná látková koncentrace?
| Nahlásit
Bez hustot je to neřešitelné. Není v zadání něco o hustotách, třeba že si je máš vyhledat v tabulkách?
| Nahlásit
Ano asi se má vyhledat v tabulkách.. Jinak nevim
| Nahlásit
A už jsi nějakou našel ve svých tabulkách?
| Nahlásit
H2SO4 - 1,84 g/cm3
| Nahlásit
98% - 1,84g/cm3; 0,1M = 9,8g/dm3 = 1,005 = 1g/cm3
m(H2SO4) = 20*1,84*0,98 + 0,015*9,8 = 36,211g H2SO4; n(H2SO4) =36,211/98 = 0,3695mol
m(výsl.) = 1,84*20 + 15*1 + 30 = 75,8g
%H2SO4 = 100*36,21/75,8 = 47,77% H2SO4; ρ = 1,374g/cm3; V = m/ρ = 75,8/1,374 = 55,17cm3
c(H2SO4) = 0,3695/0,05517 = 6,7 mol/dm3.

OK?
| Nahlásit
ok :) díky
| Nahlásit
viete pomôcť ?
| Nahlásit
Ty to přečteš?
| Nahlásit
Jsou tu lidé o dost chytřejší na chemii než já, dokázal by si s tím někdo poradit ? Já bych to počítal nějak přes mol, ale ted vůbec netuším, jak :(
V případě odpovědi mnohokrát děkuji :)
Jaká hmotnost fosforu (P4) zreagovalo s chlorem (Cl2) za vzniku 21,7 g chloridu fosforitého?
| Nahlásit
Tak příklad vyřešen z logického úsudku, vypočítal jsem z rovnice molární hmotnosti.
4PCl3=549,332g/mol
6Cl2=425,436g/mol
P4=123,896g/mol
Vypočítal jsem zlomek obsahu P v 4PCl3 -> což je 22.554% a 22,554% z 21,7g 4PCl3 = 4,8942g.
To jsem tak rád, že jsem to vypočítal :D
| Nahlásit
Dá se to počítat i takhle:
P4 + 6Cl2 = 4PCl3
n(PCl4) = m/M = 21,7/137,33 = 0,158 molů
n(P4) = 0,158:4 = 0,0395molů
m(P4) = n*M = 0,0395*123,89 = 4,89g
| Nahlásit
Nevíte někdo jak dojít na tyto dva příklady?
1)Jaká hmotnost železa je potřeba pro přípravu 8,6 g sulfidu železnatého přímou reakcí železa se sírou?
2)Jaká hmotnost železa je zapotřebí k tomu, aby se z roztoku síranu měďnatého vytěsnilo 88,4 g mědi?
| Nahlásit
Máš rovnice reakcí pro oba příklady?
| Nahlásit
Přeji příjemné sobotní dopoledne. Potřebovala bych pomoci s těmito příklady ten první jsem spočítal a výsledek mi vyšel špatný, takže jsem udělala asi někde chybu a ten druhý vůbec nevím co s tím. Předem děkuji za odpověď.
Jaká hmotnost hořčíku je potřeba pro přípravu 76,6 g oxidu hořečnatého přímým slučováním prvků? 2Mg + O2 -> 2MgO2
Jaká hmotnost železa je zapotřebí k tomu, aby se z roztoku síranu měďnatého vytěsnilo 57,9 g mědi?
| Nahlásit
ten první jsem počítala takto: n(MgO)=(p*V)/(R*T)= 3,4174
M(P)=30,9738
m=3,4174*309738=105,85
což je ovšem špatně a já si nevím rady :/
| Nahlásit
Tak ten druhý mám taky, takže se pořád plácám v tom prvním
| Nahlásit
Už jsem to zmákla :)
| Nahlásit
Jaká hmotnost chloridu zinečnatého vznikne vhozením nadbytku zinku do 6,3 g roztoku kyseliny chlorovodíkové o hmotnostní koncentraci 20 %? věfěl by někdo tohle ?
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek