Ontola > Chemie > diskuze
| Nahlásit

Příklady z chemie na VŠ

Dobrý den,prosím je tu nějaká dobrá duše,kterou baví chemie?Byl by někdo ochotný pomoct mi s příklady na přijímačky na LF? S některými si nevím rady.Děkuji
Témata: chemie

22 reakcí

| Nahlásit
Co kdybys je sem napsala?
| Nahlásit
Ono jich bude víc,ale tak aspoň pár :-)
1)Při titraci 10 ml kyseliny sírové bylo spotřebováno 18 ml KOH o koncentraci 0,25 mol/l.Jaká je koncentrace kyseliny sírové ? Výsledek:0,225 mol/l

2)Kolik g 4% roztoku CaBr2 je třeba,abychom jeho smísením s 20 g 30% roztoku získali roztok 20 % ? Ar(Ca)=40,Ar(Br)=80 Výsledek:12,5 g

3)Kolik ml koncentrované HCl (12 mol/l) je potřeba na přípravu 500 ml roztoku 0,1 mol/l? Výsledek:4,167 ml

4)V 1 l roztoku je rozpuštěno 50 g pentahydrátu síranu měďnatého.Jaká je koncentrace Cu 2+ iontů v tomto roztoku? Ar(cu)=64,Ar(S)=32 Výsledek:0,2 mol/l

Děkuji :-)
| Nahlásit
1:Při titraci jde o výpočet z reakční rovnice, proto nejprve ji:
2KOH + H2SO4 = K2SO44 + 2H2O => n(KOH)/2 = n(H2SO4)
n(KOH) = c*V = 0,25*0,018 = 0,0045mol KOH; n(H2SO4) = n(KOH)/2 = 0,00225 mol H2SO4
c(H2SO4) = n/V = 0,00225mol/0,01dm3 = 0,225mol/dm3 H2SO4

2: Pro proměnné, týkající se hmotností budu jako indexy používat údaje %, m(30%) je hmotnost tohoto roztoku. Opět je několik možností řešení. Procenta nahradíme hmotnostními zlomky w = %/100:
Bilanční rovnnice CaBr2:
m(4%)*0,04 + m(30%)*0,3 = (m(4%) + m(30%))*0,2
0,2*m(4%) + 1,5*20 = m(4%) + 20 => 0,8*m(4%) = 0,5*20 => m(4%) = 12,5g

3: To máš v jiném dotazu.

4: M(pentahydr.) = 64+32+4*16+5*18 = 250g/mol
n(Cu) = n(pentahydr.) = m/M = 50/250 = 0,2 mol
c = n/V = 0,2/1 = 0,2mol/dm3 Cu++
OK?
| Nahlásit
Můžu se zeptat, jak jestli to n(KOH)/2 = n(H2SO4)je tak vždycky? Nebo to je podle vyčíslení? Kdyby u KOH byla 3, tak je to n(KOH)/3? Vůbec jsme to na střední nedělali a trochu v tom plavu.
| Nahlásit
Na střední se to nedělá a je to škoda. Mějme obecnou rovnici
aA + bB = cC + dD ; pak platí
n(A)/a = n(B)/b = n(C)/c = n(D)/d = konst. která se nazývá rozsah reakce. Ten určuje ten z reaktantů, pro který vychází nejmenší k (obvykle se to označuje nějakým řeckým písmenem, na které si nevzpomínám). Každopádně s pomocí rozsahu reakce je možné zjistit, který z reaktantů určuje spotřebu ostatních a látková množství produktů, pokud výchozí směs reaktantů není ve stechiometrickém poměru.
| Nahlásit
super, už to chápu, děkuji. A můžu ještě poprosit o vypočítání těchto dvou příkladů?
1.Kolik je třeba navážit krystalického bezvodého dihydrogenfosforečnanu draselného na přípravu 250ml roztoku o koncentraci 0,1 mol/l? Ar(K)=39,Ar(P)=31.
2.KOlik vody je třeba přidat k 20 ml NaCl 1mol/l, aby vznikl fyziologický roztok o koncentraci NaCl 9g/l? Ar(Na)=23, Ar(Cl)=35,5.
| Nahlásit
a ještě :Jaká je koncentrace roztoku NaBr, který získáme smísením 12ml NaBr o koncentraci 1,5 mol/l a 8ml NaBr o koncentraci 0,5 mol/l? Díky.
| Nahlásit
Všechny tři příklady vyřešíš pomocí vztahu c = n/V a m = n*M v jejich úpravách:
1: M(KH2PO4) = 136g/mol; n = m/M; n = c*V => m/M = c*V => m = c*M*V = 0,1*136*0,25 = 34g.
Při počítání s molární koncentrací, která má rozběr mol/dm3, je vhodné počítat s objemem v dm3.
2: M(NaCl) = 58,5g/mol; n(20cm3) = 1*0,02 = 0,02mol; m(NaCl) = 0,02*58,5 = 1,17g
c(g/dm3) = m/V => 9 = 1,17/(0,02+V) => 0,18 + 9*V = 1,17 => V = 0,99/9 = 0,11dm3 vody. Celkový objem bude 130cm3. Kontrola: 1,17g/0,13dm3 = 9g/dm3.
3: c*V = c1*V1 + c2*V2 ; V = V1 + V2
c = (1,5*0,012 + 0,5*0,008)/0,02 = 1,1mol/dm3

OK?
| Nahlásit
ok, díky:). Když si nebudu ještě s něčím vědět rady, tak se zase ozvu, snad to bude vadit.
| Nahlásit
Zdravím, vím, že to sem nepatří, ale mohl bys mi připomenout jak se dělí desetinným číslem? Kontrétně např. 10:74,5?
| Nahlásit
Buď rozšířit nějakym pěknym číslem, nebo kalkulačka, ne? :).
| Nahlásit
10 / 74,5 = 100 / 745 :D deliteľa rožšírime ,ako už bolo napísané, a v tomto prípade 10 stačí.
| Nahlásit
V téhle otázce "Jaká je koncentrace roztoku NaBr, který získáme smísením 12ml NaBr o koncentraci 1,5 mol/l a 8ml NaBr o koncentraci 0,5 mol/l?" ještě jedna otpoveď. 113,3 g/l = hmotnostní koncentrace. Jak ji najít?
| Nahlásit
V téhle otázce "Jaká je koncentrace roztoku NaBr, který získáme smísením 12ml NaBr o koncentraci 1,5 mol/l a 8ml NaBr o koncentraci 0,5 mol/l?" ještě jedna otpoveď. 113,3 g/l = hmotnostní koncentrace. Jak ji najít?
| Nahlásit
Hmotnostní koncentrace cm[g/dm3) = c(mol/dm3]*M[g/mol] = cm[mol*g/(dm3*mol] = cm[g/dm3], že?
M(NaBr) = 102,8937g/mol;
cm = 1,1mol/dm3*102,8937g/mol = 113,18g/dm3.

OK?
| Nahlásit
Děkuju!
| Nahlásit
Byl by někdo ochotný pomoct mi s příkladem: Ve 185g roztoku je rozpuštěno 15,0g CuSO4.5H2O. Vypočítejte:
a) množství vody,kterou musíte odpařit,abyste z tohto roztoku ziskali patnáctiprocentní roztok CuSO4
b) množství dalšího síranu,který musíte přidat,abyste připravili roztok, ve kterém je w(CuSO4)=0,15. Děkuju
| Nahlásit
M(CuSO4) = 159,609g/mol; M(CuSO4.5H2O) = 249,685g/mol;
w(CuSO4/pentah.) = 159,609/249,685 = 0,6392; m(CuSO4) = 15*0,6392 = 9,589
Tím jsme přepočetli 15g pentahydrátu na bezvodou sůl. Nyní vypočítáme hmotnost 15% roztoku CuSO4:
m(rozt.) = 9,589/0,15 = 63,92g; m(odp.) = 185 - 63,92 = 121,08g H2O.
b: tady je to složitější. Budeme přidávat bezvodou sůl nebo pentahydrát? v obou případech použijeme k řešení směšovací rovnici.

OK?
| Nahlásit
Děkuji mockrát
| Nahlásit
w=9,6/185=0,05189
185.0,05189+1.m=(185+m).0,15
9,59965+m=27,75+0,15m
m=21,3g CuSO4

m.M=m.M
m.159,609=21,3.249,685
(21,3.249,685)/159,609=m
m=33,32g
Tady se mi nezdá proč hmotnost CuSO4 nasobim M(CuSO4.5H2O) a ne M(CuSO4).
| Nahlásit
m(CuSO4*5H2O) = [m(CuSO4)/M(CuSO4)]*M(CuSO4.5H2O) ; je to přepočet hmotnosti bezvodé soli na hmotnost pentahydrátu. Vychází se z toho že látková množství CuSO4 a pentahydrátu jsou stejná.
m(CuSO4)/M(CuSO4) je výpočet látkového množství bezvodé soli. To pak násobíme molární hmotností pentahydrátu a tak dostaneme hmotnost pentahydrátu. K přepočtu můžeš použít i hmotnostní zlomek bezvodé soli v pentahydrátu - 0,6392:
m(pentah.) = 21,3/0,6392 = 33,323g CuSO4.5H2O.

OK?
| Nahlásit
Jo, děkuji
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek