doporučuji, ledacos jsem prožil i já co je v tom filmu takže můžu potvrdit, že vychází ze skutečných událostí.
11. 12. v malé obci na Vysočině pro zkonstruovaný proces
zatkli a později v komunistickém koncentráku umučili venkovského kněze Toufara.
| Nahlásit
Zajímavého ve sportu (vím, že je to už rok a půl starý dotaz, ale co by, může to něco přinést i dneska):

Československo se stalo mistrem světa v ledním hokeji ve Stockholmu. Úvod turnaje přitom triumfu nenasvědčoval. Československý tým podlehl na stařičkém stockholmském olympijském stadiónu domácímu týmu 2:4. Pak ale rozstřílel slabé Finy 19:2 a na úvod finálové skupiny si zvedl sebevědomí historickým vítězstvím nad Kanadou. Hráči se dokázali vyrovnat s tradičně tvrdě a nekompromisně hrajícím soupeřem a ve strhujícím duelu před 8000 diváky zvítězili brankou Stanislava Konopáska tři minuty před koncem.
Po snadných výhrách nad Rakušany a Švýcary sice reprezentanti podlehli výběru USA, ale ani tento dílčí neúspěch je v nesmírně vyrovnaném turnaji nepřipravil o šanci na zlato. Museli ale ve svém posledním vystoupení na turnaji přehrát domácí Švédy, kterým šlo rovněž o titul. Tým okolo skvělých individualit, například Bohumila Modrého, Josefa Trousílka, Václava Roziňáka, Stanislava Konopáska či Vladimíra Zábrodského, ale i několika do té doby ve světě neznámých hráčů, překonal možná sám sebe. Čechoslováci využili určité nervozity Švédů, kterým domácí prostředí v rozhodujícím duelu poněkud svazovalo nohy a po první bezbrankové třetině rozhodli o svém triumfu dvěma brankami Trousílka a Roziňáka v prostřední části. Disciplinovaným výkonem a zásluhou skvělého brankáře Modrého nedovolili domácím skórovat, sami navíc Konopáskem upravili stav na konečných 3:0 za potlesku čtrnácti tisíc diváků.
| Nahlásit
"Pak ale rozstřílel slabé Finy 19:2..." Škoda, že ti Finové nebyli slabí také letos a vůbec by to nemuselo být 19:2, klidně by stačilo 1:0... :-(