Ontola > diskuze
| Nahlásit

Anorganika - výpočty

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli by mi mohl někdo poradit, jak vypočítát následující příklady - týká se to směšovacích rovnic hlavně, bojuju s tím, zkoušel jsem už x variant ale nemůžu se dostat k výsledku.


a) Připrav 450 g 6%ního rozt. KCl smícháním rozt. KCl o konc. 3 % a 10 %. Vypočti hmotnosti použitých roztoků.


b) Vypočti kolik ml 96 % kys. sírové je třeba k přípravě 200 ml 19%ní kys. sírové. Hustota 19%ní H2SO4 = 1,15 g/cm3, hustota 96%ní H2SO4 = 1,84 g/cm3.


c) Vypočti osmolaritu směsi vzniklé smícháním 200 ml rozt. 0,2 M LiF a 200 ml rozt. 0,1 M Na2SO4.


Díky za pomoc
Témata: Nezařazené

2 reakce

| Nahlásit
a: řešíme směšovací rovnicí: m(6%) = 450g; m10% = m; m(3%) = 450 - m:
3*(450-m) + 10*m = 6*450 ( v podstatě jde o bilanci KCl)
1350 - 3*m + 10*m = 2700 => 7*m = 1350 => m = 192,86g 10% roztoku KCl; m(3%) = 450-192,86 = 257,14g

b: podobný příklad. 200cm3 19% má hmotnost m = 200*1,15 = 230g; Tady se obejdem bez směšovací rovnice. Vyjdeme z úvahy, že hmotnost H2SO4 v 230g 19% kyseliny je stejná jako hmotnost v 96% kyselině:
m(H2SO4) = 0,19*230 = 43,7g; m(96%) = 43,7/0,96 = 45,521g 96% H2SO4.
V(96%) = 45,521/1,84 = 24,74cm3 96% H2SO4. K této úvaze se dostaneš i ze směšovací rovnice:
0,96*m(96%) + 0*m(H2O) = 0,19*m(19%) => m(96%) = 0,19*230/0,96 = 43,7/0,96 = 45,521g 96% H2SO4.

c: Osmolarita je látková koncentrace všech iontů. LiF disociuje na dva ionty, Na2SO4 na 3 ionty (2*Na+ + 1*SO4--). Označme si látkové množství iontů ni:
ni = 2*c(LiF)*V(LiF) + 3*c(Na2SO4)*V(Na2SO4) = 2*0,2*0,2 + 3*0,1*0,2 = 0,08 + 0,06 = 0,14
V(rozt.) = 0,2 + 0,2 = 0,4dm3
osmol = 0,14/0,4 = 0,35osmol/dm3

OK?
| Nahlásit
Díky, problém jsem měl v tom, že jsem se zasekl někde v té rovnici a dál už to nešlo :), tak jsem nějak ty výrazy upravoval, ale stále nic, mockrát pomohlo, ještě jednou díky
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek