| Nahlásit

Od kolika let smí jezdit dítě jako spolujezdec na motocyklu?

chtěla bych se zeptat ,od kolika let smí jezdit dítě jako spolujezdec na motorce

33 reakcí

| Nahlásit
Povinnosti přepravovaných osob
Přepravované osoby jsou povinny užívat za jízdy na motocyklu nebo mopedu ochrannou přilbu schváleného typu, kterou mají nasazenou a řádně připevněnou na hlavě, musí se za jízdy dotýkat nohama stupaček, a platí pro ně i zákaz kouření. Minimální věk spolujezdce na motocyklu - 12 let - zůstává, zakázáno je i boční sezení.
| Nahlásit
Diiky
| Nahlásit
aha tak od 12 hm..to je blbý
| Nahlásit
a od kolika let smí dítě sedět v autě vedle řidiče?
| Nahlásit
Pokud je deaktiován airbag, může na sedadle řidiče být i sedačka s dítětem. Jinak nevím.
| Nahlásit
U autosedaček ze zákona platí, že musí být umístěny přesně podle návodu k použití. Na předním sedadle spolujezdce se počítá s tím, že dítě nižšího věku bude v autosedačce sedět protisměru jízdy. V takovém případě platí, že musí být vypnutý airbag, aby v případě nehody nemohl dítě zranit nebo dokonce usmrtit.
I když vyhláška umožňuje přepravu dítěte vedle řidiče, přeprava na zadním sedadle zůstává bezpečnější při nejčastějším způsobu srážky, tedy při čelním nárazu.
Cestující na zadních sedačkách (samozřejmě pokud jsou řádně připoutáni) totiž mají statisticky až 7x vyšší šanci na přežití. Uznávám ale, že mohou nastat případy, kdy řvoucí dítě na zadním sedadle rovněž představuje nemalé bezpečnostní riziko. Pak lze určitě krátkodobé přesazení dítěte do dosahu řidiče akceptovat.
| Nahlásit
doby den a jaky postih za to ze povezu osobu mladsi 12 let muzu dostat ? body a vyse pokuty? diky za odpoves syky
| Nahlásit
Dobrý den, od jakého věku může dítě jet v sajdkáře? Děkuji za případnou odpověď. Lyda
| Nahlásit
Nemyslím, že je spolujezdec na motocYklu limitován věkem. Ano , kdysi to platilo. Velmi pěkný přehled o tomto problému poskytl ČR Radiožurnál ve své motoristické relaci. Jistě by tato relace stála za mnohonásobné opakování. Poslouchám radiožurnál stále, ale nikdy se k ní již nevrátili.
BéďaBiker
| Nahlásit
Dobry vecer ot kolika roku muze jezdit syn na babete dekuji na email leon-12@seznam.cz
| Nahlásit
od kolikati let muze bit dite jako spolujezdec na cca600
| Nahlásit
spolujezdec má věk na všechny motorky stejný, ale zajímalo by mě zda li je to omezeno pouze věkem nebo i výškou ?!! jelikož mám 14letého bratrance a je menší jak má 10 letá sestra ... tak teď mi řekněte jak to je :)
| Nahlásit
Jakou výšku má dítě je v podstatě jedno, důležité je jestli se při své výšce dotýká na té které motorce stupaček. Je to tam jasně napsáno :-)
| Nahlásit
§ 5 (1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen
j) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,

§ 7 (1) Řidič nesmí
e) na druhém sedadle motocyklu přepravovat osobu mladší 12 let.
| Nahlásit
dobrý den. můžu se zeptat od kolika muže syn jezdit na babete? akdyš má asi 186 cm a je mu 13?? jáme 15 km čtvereční zahrady a jestli může jezdit alespoň na zahradě dekuji .. :)prsím na jelin5@seznam.cz
| Nahlásit
No a to by mě zajímalo, co vy na tohle? DĚTSKÁ SEDAČKA NA SKÚTR/ MOTO
BEZPEČNOSTNÍ SEDAČKA PRO DĚTI od 3!!!!!!! let, Evropská homologace... vlastní třmeny nahradí stupačky a druhé sedadlo to není... na to asi bude legislativa krátká ... www.vespaspecial.cz/helmy/eshop/13-1-PRISLUSENSTVI-UNIVERSALNI/0/5/543-DETSKA-SEDACKA-NA-SKUTR-MOTO
| Nahlásit
dobrý den. Chcem sa opytat ci moze moj synovec ktoremu je 9 rokov a ma asi 155 cm sedet v postranem voziku tzv sajde diky.
| Nahlásit
Jednou za 10 000 km spadne každej, tak si radši počkej, až to složíš 2x za sebou, než tam to dítě vrazíš, legislativo!
| Nahlásit
v aute u spolujezdce od 12 let nebo 150cm :)
| Nahlásit
Ta podmínka 12 let je kde?

Přeprava osob
(1) Řidič nesmí připustit, aby počet přepravovaných osob starších 12 let překročil počet povolených míst určených k přepravě osob (dále jen "povolené místo").
(2) V motorovém nebo jeho přípojném vozidle, které je určeno pro přepravu osob,2) se smějí na povolených místech přepravovat osoby pouze do přípustné užitečné hmotnosti, počet osob starších 12 let však nesmí převyšovat počet povolených míst.
(3) Odstavec 2 platí i pro přepravu osob v kabině řidiče nákladního automobilu.
(4) Ve zvláštním motorovém vozidle nesmějí být přepravovány osoby mladší 15 let.
(5) V jiném přípojném vozidle, než které je určeno pro přepravu osob, je přeprava osob, s výjimkou případů podle §51, zakázána.
(6) Ustanovení odstavce 5 neplatí pro přípojné vozidlo Horské služby při přepravě zachraňované osoby.
| Nahlásit
Anonym 454292 to už našel, je to tak, na mašině od 12 let
| Nahlásit
v side car muze jezdit dite v podstate od chvili, kdy se posadi.. klidne od 2 let. v zakone je dira, neni to urceno.
| Nahlásit
To by mě teda zajímalo, jak policajti zjisti na místě věk dítěte.
| Nahlásit
jo tak od 12.....to je blbí zrovna mě strejdachtěl svést a je mi 11
| Nahlásit
kaslete na zákony vozte koho chcete
| Nahlásit
Strejda chtěl svést jedenáctileté dítě - nemělo by se to nahlásit? Od 15.6. ještě neuběhla tak dlouhá doba, možná v tom strejda pokračuje...
| Nahlásit
Dobry den,od kolika let by mohl syn jezdit s otcem v kamionu?Dekuji za odpověď.hasickajanicka@seznam.cz
| Nahlásit
§ 7
(1) Řidič nesmí
a) předat řízení motorového vozidla osobě, která nesplňuje podmínky § 3 odst. 3,
b) obtěţovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluţí, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu,
c) při jízdě vozidlem drţet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení,
d) kouřit při jízdě na motocyklu, na mopedu a na jízdním kole,
e) na druhém sedadle motocyklu přepravovat osobu mladší 12 let.
(2) Řidič vozidla hromadné dopravy osob nesmí ve vozidle kouřit a za jízdy jíst a pít, bavit se s přepravovanými osobami a vpouštět je do prostoru vyhrazeného pro řidiče, rozjíţdět se před uzavřením dveří a otevírat dveře před zastavením.
(3) Řidič vozidla taxisluţby a příleţitostné osobní silniční dopravy10) nesmí při přepravě osob ve vozidle kouřit.
(4) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg, zvláštního vozidla nebo jízdní soupravy musí jet ze svahu se zařazeným rychlostním stupněm. Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg musí tak učinit, jestliţe to vyţaduje bezpečnost jízdy.
(5) Ustanovení odstavce 1 písm. c) se nevztahuje na řidiče vozidla bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění sluţebních povinností, řidiče vozidla obecní policie při plnění jejích povinností a řidiče vozidel jednotek poţární ochrany a zdravotnické záchranné sluţby při řešení mimořádných událostí a Horské sluţby při řešení mimořádných událostí8a).
| Nahlásit
Od kolika může dítě jet na motorce? OD 150CM A 36 KG?
| Nahlásit
Ach jo.Mě je teprve 9.Ještě 3 roky masanskaadela@seznam.cz
| Nahlásit
vtom případě si všichni mladší pořidte čechii, to je jedina motorka která má tři místa na sezení za sebou a sedněte si na to třetí, na to legislativa nemyslí :)
| Nahlásit
A co se může stát když tam povezete třeba 11ti leté dítě?
| Nahlásit
Logicky: dojde k porušení zákona a následuje sankce.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek