| Nahlásit

% volného SO3 v oleu

Kolik % volného SO3 je v oleu je li celkový obsah SO3 roven 88,93 hmotnostních?
[40%]
Témata: Nezařazené
Diskuze
| Nahlásit
M(H2SO4) = 98,078g/mol; M(SO3) = 80,063g/mol; M(H2O) = 18,015g/mol
Ve 100g je 88,93g SO3 a 100 - 88,93 = 11,07g vody, která je vázána jako H2SO4
n(H2SO4 = n(H2O) = 11,07/18,015 = 0,6145mol H2SO4
m(H2SO4) = 0,6145*98,078 = 60,27g H2SO4 ve 100g olea.
m(SO3) = 100 - 60,27 = 39,73g/100g = 39,73% volného SO3.

OK?
| Nahlásit
Dobrý den, ve výsledcích je 7,3% SO3
| Nahlásit
Kolega, který zakládal dotaz, měl výsledek 40% - viz hranaté závorky nahoře.
| Nahlásit
Pak mám asi chybu ve výsledcích já.
| Nahlásit
Pak mám asi chybu ve výsledcích já.
| Nahlásit
Taky mám u tohohle příkladu uvedený výsledek 7,3%. Podle mě, že se autor dotazu před dvěma lety spletl a napsal sem špatný výsledek. Dlouho jsem uvažovala, jak by se dalo dojít k 7,3% a napadá mě jedině tohle:
M(SO3) = 80,06, M(H2SO4) = 98,08
w = M(SO3)/M(H2SO4) = 80,06/98,08 = 0,8163
To znamená, že obsah SO3 v oleu je 81,63% a v zadání říkají, že je celkový obsah 88,93%, takže rozdíl 88,93 – 81,63 = 7,3% bude množství volného SO3.
| Nahlásit
To je ovšem naprosto chybná úvaha. Pokud do celkového obsahu SO3 zahrnuje i SO3, které spolu s vodou tvoří H2SO4 a oleum považuje za fiktivní směs SO3 a vody, pak množství H2SO4 musí odpovídat množství vody. Co je nad to, je oleum. Dejme tomu, že tedy výsledek 7,3% SO3 je správný. Pak 100g olea obsahuje 92,7g H2SO4. w(SO3/H2SO4) = 0,8163;
m(SO3 = 7,3g + 92,7*0,8163 = 82,97g ve 100g je hmotnost celkového SO3. Jak vidíte, je to méně, než je v zadání.
Těch 40% znamená ve 100g 60g H2SO4. Celkový SO3 pak bude 40 + 60*0,8163 = 88,98g ve 100g olea.

Co je tedy správně?
| Nahlásit
To Suqutoj:
Ukážu ti, proč je tvá úvaha špatná. Zkoumejme opět 100g olea. Jde o směs H2SO4 a SO3. Tvých 81,63g SO3 je ve 100g H2SO4. Na volné SO3 už žádná hmotnost nezbývá. Ale mohli bychom to řešit směšovací rovnici: m1 - hmotnost H2SO4, m2 - volné SO3
m1*0,8163 + m2 = 0,8893*100; m1 + m2 = 100g => m1 = 100 - m2
0,8163*(100 - m2) + m2 = 88,93 => 0,1837*m2 = 7,3 => m2 = 39,74g volného SO3.

OK?
| Nahlásit
OK, děkuju za vysvětlení.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek