Ontola > diskuze
| Nahlásit

Jak bych prosím vypočítala tento příklad?

V krystalizaci mám nekutečný zmatek, a termín hoří. Nvedl by mě prosím někdo, jak se dobrat k správným výsledkům?

Měli jste 70 g roztoku, ve kterém je w(CuSO4) = 0,22. Roztok jste zahřáli na 60 °C a pak ochladili na 20 °C. Vyloučené krystaly CuSO4.5H2O jste odfiltrovali, usušili a zvážili. Matečný roztok jste ponechali v krystalizační misce až do úplného vyschnutí a vyloučené krystaly CuSO4.5H2O jste zvážili.

a) Kolik gramů krystalů CuSO4.5H2O jste získali po rušené krystalizaci?(výsledek 1)
b) Kolik byste získali gramů krystalů CuSO4.5H2O, kdybyste před ochlazením z roztoku odpařili tolik vody, aby se roztok stal nasyceným při 60 °C? Kolik ml vody byste museli odpařit? (výsledek 2 a 3)
c) Kolik gramů krystalů CuSO4.5H2O jste získali volnou krystalizací? (výsledek 4)
Témata: Nezařazené

4 reakce

| Nahlásit
Tak mám vše vypočítáno:
1) 7,28
2) 13,18
3) 16,11
4) 16,81

jen číslo 3) nevychází!! pomůže někdo??
| Nahlásit
Pomohl by, kdybys dodala rozpustnosti CuSO4.5H2O. Mohl bych použít svoje tabulky, ale nejsem si jistý, že by se hodnoty mírně nelišily.
| Nahlásit
Rozpustnost při 60°C = 80,8g na 100 g H2O, a při 2O°C = 36,6g na 100g H2O.
| Nahlásit
M(CuSO4) = 159,609g/mol; M(CuSO4.5H2O) =249,685g/mol; w(CuSO4/pentah) = 159,609/249,685 = 0,6392
Ve výchozím roztoku při 60°C bylo m(CuSO4) = 70*0,22 = 15,4g CuSO4. Odpovídající množství pentahydrátu bylo m(CuSO4.5H2O) = m(CuSO4)/w(CuSO4/pentah) = 15,4/0,6392 = 24,093g.
m(H2O) = 70-24,093 = 45,907g volné vody.
w(H2O,20°C) = 100/136,6 = 0,732 je hmotnostní zlomek vody v nasyceném roztoku při 20°C.
Po ochlazení na 20°C (během chlazení se hmotnost vody nemění), bude hmotnost roztoku
m(20°) = 45,907/0,732 = 62,714g; m(kryst.) = 70 - 62,714 = 7,285g (1)
w(60°) = 80,8/180,8 = 0,4469; m(nas.r. 60°) = 24,093/0,4469 = 53,91g; museli bychom odpařit
70 - 53,91 = 16,09g vody (2)
V roztoku o hmotnoasti 53,91g by bylo 53,91 - 24,093 = 29,82g volné vody. Ochlazením na 20°C bychom získali roztok o hmotnosti 29,82/0,732 = 40,735g; m(kryst.) = 53,91 - 40,735 = 13,17g (3)
Volnou krystalizací bychom v prvním případě získali 24,093 - 7,285 = 16,81g , ve druhém případě
24,093 - 13,17 = 10,92g CuSO4.5H2O (4)

Vyšlo mi to prakticky stejně, počítala jsi dobře.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek