Ontola > diskuze
| Nahlásit

Dobrý den, potřebuji vyřešit tento příklad a vůbec s tím nehnu. Děkuji moc za jakýkoliv tip na řešení

Vypočítejte jaké objemy methanolu(1) a benzenu(2) je třeba smíchat, abychom získali 1000 cm3
roztoku, který má (a) 30 obj.% methanolu, (b) 30 hm.% methanolu, (c) 30 mol.% methanolu,
(d) látkovou koncentraci methanolu c1 = 2 mol dm–3. Předpokládejte, že při míšení látek nedochází ke změně objemu.
Témata: Nezařazené

4 reakce

| Nahlásit
To se neobejde bez hustot.
(Upraveno 31.10. 10:50) | Nahlásit
Tak vytáhnu tabulky: M(CH3OH) = 32,042g/mol); ρ = 0,7913 g/cm3 (20°C)
M(C6H6) = 78,114 g/mol; ρ = 0,879 g/cm3 (20°C)
A: V1 + V2 = 1000 => V2 = 1000 - V1; V1/(V1+V2) = 0,3 =>
V1 = 0,3*V1 + 0,3*V2 = 0,3*V1 + 300 - 0,3*V1 => V1 = 300cm3; V2 = 700cm3.

B: Směs je w1 = 0,3; w2 = 0,7; 1kg směsi obsahuje 300g methanolu a 700g benzenu.
V1 = 300/0,7913 = 379,13cm3; V2 = 700/0,879 = 796,359 cm3; V(1kg) = 1175,489 cm3
ρ(sm) = 1000/1175,489 = 0,850 g/cm3; Pro 1000cm3 směsi o objemu 1000cm3 = 850g, smícháme
V1 = 850*0,3/0,7913 = 322,254cm3 methanolu + V2 = 850*0,7/0,879 = 676,905 cm3 benzenu.

C: 1 mol směsi bude obsahovat 0,3 mol CH3OH + 0,7 mol C6H6 a bude mít objem
V1 = n*M/ρ1 = 0,3*32,042/0,7913 = 12,148 cm3 methanolu a V2 = 0,7*78,114/0,879 = 62,206cm3 benzenu,
Vm(sm) = 12,148 + 62,206 = 74,355 cm3
V1 = 12,148*1000/74,355 = 163,379 cm3 methanolu a V2 = 62,206*1000/74,355 = 836,608 cm3 benzenu.

D: 2 moly methanolu mají objem 2*32,042/0,7913 = 80,986 cm3. Objem benzenu bude
V2 = 1000 - 80,986 = 919,014 cm3.


Takhle bych to viděl.
| Nahlásit
Děkuji, doufám, že je to takto vyřešeno správně, budu vám věřit
| Nahlásit
Lepší by bylo, kdybys to přepočítal a pokud nebudeš rozumět postupu, tak se zeptal.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek