Ontola > diskuze
| Nahlásit

Při přípravě síranu draselného je nutno smíchat stechiometrická množství 30% roztoku kyseliny sírové a 20% roztoku hydroxidu draselného. Vypočtěte, jak připravíte oba roztoky, pokud výtěžek preparace dosahuje 70% a pokud potřebujete získat 10 g produktu. Máte k dispozici 96% kyselinu sírovou, pevný hydroxid draselný a destilovanou vodu.

Témata: Nezařazené

1 reakce

| Nahlásit
Začneme od konce. Těch 10g je 70% výtěžek. Suroviny tedy budeme počítat na
m(K2SO4) = 10/0,7 = 14,286g. n(K2SO4) = 14,286/174,259 = 0,08198 mol K2SO4
M(H2SO4) = 98,078g/mol; n(H2SO4) = n(K2SO4); => m(H2SO4) = n*M = 0,08198*98,078 = 8,04g
m(96%) = 8,04/0,96 = 8,375g. m(30%) = 8,04/0,3 =26,8 g. Hmotnost vody získáme odečtením hmotnosti 96% H2SO4 od hmotnosti 30% roztoku: m(H2O) = 26,8 - 8,375 = 18425g vody smícháme s 8,375g 96% H2SO4.
n(KOH) = 2*n(K2SO4) = 2*0,08198 = 0,164 mol KOH; M(KOH) = 56,106 g/mol =>
m(KOH) = 0,164*56,106 = 9,199g KOH => m(20%) = 9,199/0,2 = 45,996 g 20% roztoku .
9,199g KOH tedy rozpustíme v m(H2O) = 45,996 - 9,199 = 36,797g H2O.

OK?
Objem 96= H2SO4 bych spočítal, ale nemám hustotu.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek