Ontola > diskuze
| Nahlásit

ako založiť kvitnúcu lúku

Skúšal som niečo podobné, no s nevalnými výsledkami Zohnať špeciálnu zmes nebol problém, je toho dosť na trhu www.aros.cz/sk/travni-smesi/aros-prim/natur/ Horšie je to už s prípravou pôdy pod výsev.

1./ Likvidáciou pôvodného porastu bežnými prostriedkami typu "Roundup" www.lacnepostreky.sk/p…id=COCz0PjI6rUCFQe-zAodb2QARw som zlikvidoval len vzídenú vegetáciu. Prípravok nie je prijímaný korienkami rastlín ani semenami, ale len listovou plochou.

2./ Keď som takto pripravený (odburinený) pozemok pred výsevom zkypril, dostala sa časť nevzídených semien a korienkov rastlín z hlbšieho profilu na povrch a fakticky som bol na tom rovnako ako na začiatku celého procesu :-/

Skúšal som aj obrátiť garde. Najprv som zkypril pôdu odstránil pôvodnú vegetáciu (nadzemnú časť a korienky) ... počkal som na vzídenie pôvodných semien a korienkov (ktoré sa skyprením dostali na povrch) a potom som nasadil herbicíd. Až po niekoľkých dňoch, keď bol zjavný účinok herbicídu som vysial špeciálnu zmes. A výsledok?! Tiež nič moc, od mojich predstáv, ako má vyzerať zakvitnutá lúka na hony ďaleko. Kde tu štica (trs) margarétiek či inej bylinky ale poväčšine len dáka bujne rastúca vysoká tráva a pýr :-/

Ak som niekoho unavil dlhým príspevkom, tak sorry, ale veľmi hľadám odpoveď na otázku ako dopestovať peknú zakvitnutu lúčku s potrebou minimálnej údržby (max. 2x klasické kosenie kosou) ...POZNÁ NIEKTO ODPOVEĎ?
Témata: Nezařazené

4 reakce

(Upr. 07.03.2013 15:03) | Nahlásit
Kdyby to bylo o 3 měsíce později, řeknu ti běž si udělat procházku do přírody, a dívej se okolo sebe. Není, nevadí. Každý druh traviny potřebuje svoje podmínky, pH půdy, živiny, světlo, vlhkost, druh půdy, vegetační dobu, atd. O ničem z toho nepíšeš. Nepíšeš ani o výměře. Ale hlavně nepíšeš, jak dlouho ty tvé pokusy trvaly. Taková obyčejná věc, jako je travní drn, je velmi složité společenství, a trvá jenom obnovit ho 2 - 3 sezóny.
| Nahlásit
To nevím, mě nemají rostliny rády, na kterou sáhnu, tak ta chcípne. :D

Ale vím něco o přípravku Rundup. Právě proto, že se dostává do rostliny jen přes listy, je to vlastně ekologický herbicid, nezamořuje půdu. Proto lze škaredé rostliny otrávit a v podstatě hned k tomu zasít rostliny nové. Zatímco staré rostliny uvadají, tak mezi nimi už začíná růst tráva, kterou jsme zaseli.

Ještě mě napadá použít selektivní herbicid, ten otráví jen některý typ rostlin (třeba dvouletky). Ale viděl jsem, že ho používají lidi na čistý zelený trávník, aby se kvetoucích kytek zbavili. Což není tvůj případ. Jestli existuje takový, který zabije třeba jen ten pýr, to nevím.
| Nahlásit
Na větším pozemku bych asi opakovaně zarývala vše, co vzejde (bejlí), v intervalu 2-3 týdny.
Tím se to zničí a zároveň použije jako hnojivo.
To ale před zasetím...
Teď bych zkoumala další podmínky pro růst travin, jak píše Sarb - pH půdy, prohnojení, přemokřenost... a zkusila bych hustě dosít, uválet... a být trpělivá.
| Nahlásit
Vďaka všetkým za odpovede.
"L.Sarb": Prechádzok po prírode mám dosyta, rybárčim :-).
Ak nerátame bežnú obhliadku, tak pôdne parametre som nejak špeciálne nezisťoval.
Uvedomujem si, že v nemalej miere vplývajú na prosperovanie toho ktorého druhu traviny (zmesy travín), ale na druhej strane som spoliehal že bežne distribuovaná zmes bude v tomto ohľade do určitej miery flexibilná. Nespomýnam si, žeby na balení bolo uvedené odporúčanie-upozornenie , že semeno (tráva) je vhodné len do určitého konkr.prostredia. Preto vidím moju hlavnú chybu resp. jadro problému v príprave pôdy. V dôkladnom zbavení pozemku pôvodného porastu tak, aby tento spolu s vysiatou lúčnou zmesou už nevzchádzal!!! ... a obrazne povedané, nedusil ju!!! "Viacenta" jeden ďalší možný spôsob uviedla. Nejaký ďalší (i keď by tam bol kúsok chémie :) by sa nenašiel??

Ešte k výmere "lúčky". Mala by byť súčasťou väčšieho stavebného pozemku a jej plocha +-4 áre.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek