Ontola > diskuze
| Nahlásit

Osmolarita

Dobrý den,

přidávám 2 příklady a prosím o návod. V 1. příkladu nevím, jak mám počítat s tím, že něco přidávám, ty fosforečnany se mi zdají jako pufr, netuším, jak mám vlastně začít. Ve 2. příkladu jde zase o míchání různých roztoků, v tom se absolutně ztrácím. Děkuji aspoň za nasměrování.

Kolik gramů NaCl je potřeba přidat, abychom dosáhli isotonické koncentrace roztoku, jehož objem je 250 ml a obsahuje dihydrogenfosfát sodný a hydrogenfosfát sodný (oba o koncentraci 0,046 mol/l).


V 0,3 l 2% roztoku glukosy bylo rozpuštěno 5 g uhličitanu sodného, tento roztok byl smíchán s 200 ml KCl (c=0,1 mol/l). Spočítejte osmolaritu roztoku a určete, zda se jedná o roztok hyper/iso/hypotonický v porovnání s lidským sérem.
Témata: Nezařazené

6 reakcí

| Nahlásit
Ten první příklad jsem nepochopil. Máme připravit roztok NaCl, který je isotonický s roztokem dihydrogen- a hydrogenfosforečnanu, nebo máme přidat NaCl do roztoku dihydrogenfosforečnamu tak, aby byl isotonická s roztokem hydrogenfosforečnanu?

Dejme tomu, že roztok 2% glukózy má hustotu 1g/cm3. pak obsahuje 0,02*300 = 6g = 6/180 = 0,0333 mol glukózy. n(Na2CO3) = 5/105,988 = 0,049 mol Na2CO3; n(KCl) = 0,2*0,1 = 0,02 mol KCl.
Látkové množství osmoticky aktivních látek je
n = n(gluk,) + 3*n(Na2CO3) + 2*n(KCl) = 0,0333 + 3*0,049 + 2*0,02 = 0,2203 mol.
V = 0,3+0,2 = 0,5 dm3; osmolarita = 0,2203/0,5 = 0,4406 osmol/dm3. Roztok je hypertonický. Osmolarita krevní plazmy je podle mých informací 0,308 osmol/dm3.

Pokud mi vysvětlíš to zadání prvního příkladu a případně s čím konkrétně máš problém, tak to dopracujeme.
| Nahlásit
Super, děkuji moc za druhý příklad, jde tedy jen o to to vše sečíst, nic složitého. :-) Podle mě půjde v prvním příkladu také o to, aby byl roztok isotonický vzhledem ke krevní plazmě, ale je možné, že je to myšleno i jinak, nemáme specifikováno, zkusil jsem se doptat.
| Nahlásit
Pokud jde o ten první příklad, přijde mi, že máme upravit osmolaritu 250cm3 roztoku 0,046 H NaH2PO4 (r1) přídavkem NaCl tak, aby byl isotonický s roztokem 0,046M Na2HPO4 (r2)
r2 = 3*0,046 = 0,138 osmol/dm3; r1 = 2*0,046 = 0,092osmol/dm3. Rozdíl je 0,25dm3*0,046 = 0,0115 osmol. n(NaCl) = 0,0115/2 = 0,00575 mol; m(NaCl) = 0,00575*58,443 = 0,336g
K 250 cm3 roztoku dihydrogenfosforečnanu musíme přidat 0,336g NaCl, aby byl isotonický s roztokem hydrogenfosforečnanu o c = 0,046mol/dm3
| Nahlásit
Dostalo se nám této odpovědi:

Já bych si spocital hodnotu fyziologickeho roztoku, tedy 0.9% NaCl,protože to se bere jako etalon isotonickeho roztoku. Pak si vypocitate hodnotu pro hydrogen a dihydrogen fosforecnan. Porovnáte to a pak snadno dopoctete, kolik vám chybí. Nezapomeňte, že to disociuje a počítá se i.
(Upraveno 25.10. 13:02) | Nahlásit
Sice se mi to nezdá, ale budiž:
osmolarita: 2*0,046 + 3*0,046 = 0,23 osmol/dm3. Osmolarita fyziologického roztoku je 0,308 mosmol/dm3
n(NaCl) = 0,25*(0,308-0,23)/2 = 0,00975 mol => m(NaCl) = 0,00975*58,443 = 0,5698g NaCl.

OK?
Isotonický roztok je roztok, který vytváří stejný osmotický tlak jako nějaký jiný roztok. Nevím, proč by měl být zrovna fyziologický roztok nějakým etalonem. se kterým by se měly porovnávat všechny roztoky.
| Nahlásit
Skvělé, děkuji moc. Zřejmě půjde o to, že se jedná o medickou chemii, proto to zde bude etalonem.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek