Ontola > diskuze
(Upr. 01.05.2012 19:34) | Nahlásit

Ověření výsledku

Potřebovala bych ověřit tyto příklady:
1) Jaká bude látková koncentrace roztoku kyseliny chlorovodíkové, který vznikne smíšením 800 ml roztoku HCl o koncentraci c(HCl)= 0,5 mol/l a 700 ml roztoku HCl o koncentraci c(HCl) = 0,05 mol/l? <br><br>
Je výsledek 0,29 ?<br>
2)Kolik ml vody je třeba přilít k 300 ml roztoku kyseliny sírové o koncentraci c(H2 SO4) = 0,75 mol/l, aby vznikl roztok o konečné koncentraci 0,25 mol/l?
Je výsledek 900ml ?
3)Jaká bude látková koncentrace roztoku hydroxidu sodného, který vznikne smíšením 250 ml roztoku o koncentraci c(NaOH) = 0, 45 mol/l a 750 ml roztoku o koncentraci c(NaOH) = 0,35 mol/l? => výsledek 0,375 mol/l ?
4) Vypočítejte, kolik gramů kyseliny chlorovodíkové obsahuje 250 ml jejího roztoku
o koncentraci 0,125 mol/l. (kyselina chlorovodíková Mr
= 36,5) => výsledek 1,141g ?
5) V 600 ml roztoku je obsaženo 6,06 g dusičnanu draselného. Jaká je látková koncentrace
tohoto roztoku? (chlorid draselný Mr
= 101) výsledek 0,1 mol/l ?
Děkuji
Témata: Nezařazené

19 reakcí

| Nahlásit
Pardon, špatně jsem to zadala na kalkulačku, výsledek by měl být 0,29 ?
| Nahlásit
Pak ještě tento příklad:
Kolik ml vody je třeba přilít k 300 ml roztoku kyseliny sírové o koncentraci c
(H2 SO4) = 0,75 mol/l, aby vznikl roztok o konečné koncentraci 0,25 mol/l?
Je výsledek 900ml ?
| Nahlásit
1)Jaká bude látková koncentrace roztoku hydroxidu sodného, který vznikne smíšením
250 ml roztoku o koncentraci c(NaOH) = 0, 45 mol/l a 750 ml roztoku o koncentraci c(NaOH) = 0,35 mol/l? => výsledek 0,375 mol/l ?
2) Vypočítejte, kolik gramů kyseliny chlorovodíkové obsahuje 250 ml jejího roztoku
o koncentraci 0,125 mol/l. (kyselina chlorovodíková Mr
= 36,5) => výsledek 1,141g ?
3) V 600 ml roztoku je obsaženo 6,06 g dusičnanu draselného. Jaká je látková koncentrace
tohoto roztoku? (chlorid draselný Mr
= 101) výsledek 0,1 mol/l ?
Děkuji
| Nahlásit
Podle mého máš vše dobře ;)
| Nahlásit
aky je postup pri tom prvom priklade ? dakujem :)
| Nahlásit
ja nevim ale podle mého v příklade smíchání 800ml roztoku HCl o c 0,5mol/l atd... mě vyšlo 0.435. Jak jsi to počítala?
| Nahlásit
To Anonym429104:
Celkový objem roztoku bude V1 + V2 = 1,5 dm3; bude obsahovat
n(HCl) = c1*V1 + c2*V2 = 0,5*0,8 + 0,05*0,7 = 0,435mol HCl
c = n/V = 0,435/1,5 = 0,29 mol/dm3.
Všimni si jednotek. Protože koncentrace je v mol/dm3, je třeba i objemy dosazovat v dm3.
| Nahlásit
dakujem :) ...este by som sa chcela spytat na jeden priklad :Kolik gramu chloridu stribrneho se vylouci,jestlize smichame 140ml roztoku dusicnanu stribrneho o koncentraci 0,1mol/l a 140ml roztoku chloridu sodneho o koncentraci 0,1 mol/l? (dusicnan stribrny Mr-170,chlor Ar-35,5 ,stribro Ar-108,sodik Ar-23)
| Nahlásit
Anonym427534 :
V1=800ml = 0,8 l
c1 = 0,5 mol/l
V2= 700ml = 0,7 l
c2= 0,05
c3 = ?
c1*v1 + c2*v2 = (v1+v2)*c3
0,8*0,5 + 0,7*0,05 = (0,7+0,8)*c3
0,435 = 1,5c3
0,29 = c3
Zřejmě jsi zapomněl/a vydělit to 1,5.
(Upr. 09.06.2012 13:51) | Nahlásit
Anonym429104:
Vycházej ze vzorce, m(AgCl) = n.M
c = n/V -> n= c.V
a už si jen dosadíš. Vzhledem k tomu, že koncentrace a objemy jsou stejné, tak je jedno, zda dosadíš objem dusičnanu stříbrného nebo chloridu sodného a u koncentrace platí to samé. Jen nezapomeň převést objem na litry ! Mně výsledek vyšel 2,009g
| Nahlásit
SK24: ten příklad s H2SO4 3OOml a kolik přiliješ vody....podle mě je to 6OOml...protože jeden díl dáš H2SO4 a 2 díly H2O a když víš že kyseliny je 300ml tak 2díly je 600ml. Nevím jestli to jde pochopit...snad jo :-)
| Nahlásit
K tomu AgCl:
Rovnice AgNO3 + NaCl = AgCl + NaNO3; n(AgCl) = n(AgNO3) = n(NaCl)
M(AgCl) = 143,5; n(AgCl) = n(AgNO3) = c/V = 0,1*0,14 = 0,014mol AgCl
m(AgCl) = n*M = 0,014*143,5 = 2,009g
| Nahlásit
jaký je prosím postup u tohoto příkladu? 2)Kolik ml vody je třeba přilít k 300 ml roztoku kyseliny sírové o koncentraci c(H2 SO4) = 0,75 mol/l, aby vznikl roztok o konečné koncentraci 0,25 mol/l?

děkuji za odpověď:)
| Nahlásit
Nejprve vypočteš látkové množství H2SO4:
n = c*V = 0,75*0,3 = 0,225 mol H2SO4.
Teď zjistíme, v jakém objemu musí být toto látkové množství, abychom dostali požadovanou koncentraci:
V = n/c = 0,225/0,25 = 0,9dm3. Přidaná voda je rozdíl obou objemů:
V(voda) = 900 - 300 = 600cm3.
OK?
| Nahlásit
aaa, děkuju moc za pomoc:)
| Nahlásit
mohu se prosím zeptat na postup u toho 3. příkladu s tím hydroxidem sodným, který vznikne smíšením 250 ml roztoku....
| Nahlásit
Obecně c = n/V; máme dva roztoky o parametrech c1 = 0,45mol/dm3 V1 = 0,25dm3 a
c2 = 0,35mol/dm3 a V2 = 0,75dm3

c = (c1*V1 + c2*V2)/(V1 + V2) = (0,45*0,25 + 0,35*0,75)/(0,25 + 0,75) = 0,375/1 = 0,375mol/dm3

Nic složitého, že?
| Nahlásit
Ahoj, ráda bych si také ověřila jeden výsledek.
je to příklad 244. Kolik ml roztoku H2SO4 o koncentraci 2 mol/l musíme použít pro přípravu roztoku o koncentraci 0,015 mol/l, jestliže vzniklý roztok má objem 4 litry?
Můj postup:
c1= 2 mol/l
v1= x
c2= 0,015 mol/l
v2= 4 l
c1*v1=c2*v2
2*v1=0,015*4
v1=0,03 l = 30 ml
Předem děkuji :)
| Nahlásit
Ano, jde ti to.
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek