| Nahlásit
Konaly. A otázka zní jak?
| Nahlásit
Oslo 1952
Na zimních olympijských hrách v kolébce severského lyžování, na proslulém stadionu Holmenkollen, se projevila láska Norů k lyžování a ke sportu, jejich divácký zájem překvapil všechny, pořadatele, členy Mezinárodního olympijského výboru i samotné sportovce. Bylo jich 732 z 30 států. Oslo také darovalo zimním olympijským hrám putovní olympijskou vlajku. Poprvé se konaly soutěže žen v běhu na lyžích. Nejúspěšnějším účastníkem byl se třemi zlatými medailemi norský rychlobruslař Hjalmar Andersen. Výpravu Československa vedl Karel Popel, skládala se z 22 sportovců a výsledkově zcela propadla. Pouze nově sestavený tým hokejistů obsadil čtvrté místo.

Lillehammer 1994
Hry se podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru konaly nikoli po čtyřech, nýbrž už po dvou letech, což řadě olympijských vítězů z Albertville umožnilo zopakovat svá prvenství. Na této olympiádě poprvé startovala samostatná výprava České republiky. Skládala se z 65 sportovců a zřejmě jediným jejím úspěchem bylo bezvadné fungování Českého olympijského domu v Lillehammeru a vítězství hokejistů nad Slovenskem v prvním vzájemném měření sil. Hry byly díky obrovskému zájmu norských diváků a díky duchu přátelství, který Norové na sportovištích nastolili, velkou oslavou sportu a olympijských ideálů. Jejich sportovci se jim za přízeň a vytvořenou atmosférou patřičně odměnili. Vždyť i největšími osobnostmi her byli Norové, jednak rychlobruslař Johann Olav Koss, který vyhrál tři zlaté medaile, jednak běžec na lyžích Björn Dähli, který však v prestižním štafetovém závodě na 4x10km na cílové čáře podlehl italskému běžci Silvio Faunerovi. Mezi ženami obhájila rychlobruslařka Bonnie Blairová z USA na krátkých tratích svá vítezství z předcházejících dvou olympiád a Ljubov Jegorovová z Ruska zase své úspěchy z Albertville.