Ontola > diskuze
| Nahlásit

mohl by mi prosím někdo pomoci s příkladem?

Kolik litrů H2O je třeba přidat k 250 litrům roztoku hydroxidu draselného ( w= 0,2, ró= 1,187 g/ml), aby vznikl 5% roztok (ró= 1, 044 g/ml)?
Témata: Nezařazené

7 reakcí

| Nahlásit
Nejsem si úplně jistá, ale snad by to mohlo být takhle:
w = m(složky) / m(roztoku)
m (složky) = m(KOH)
m(roztoku) = V*ρ
w = m(KOH) / V*ρ
m (KOH) = V*ρ*w = 250000*1,187*0,2 = 59350g

V = m(KOH)/ρ*w = 59350/1,044*0,05 = 59350/0,0522 = 1136973ml = 1136,973 litrů
| Nahlásit
Takhle mi to taky vyšlo, ale výsledek je bohužel 890,25 l :/ zkoušela jsem i od výsledku odečíst 250, ale nevychází
| Nahlásit
Ten závěr je špatně. Správně je hmotnost KOH - 59,35kg
m(5%) = 59,35/0,05 = 1187kg; m(20%) = 250*1,187 = 296,75kg
m(H2O) = 1187-296,75 = 890,25kg je hmotnost pžidané vody. Při hustotě vody 1kg/dm3 bude
V(H2O) = 890,25/1 = 890,25dm3
Zadání se ptá na objem přidané vody, nikoli na objem 5% roztoku.

OK?
| Nahlásit
Ok, díky moc :)
| Nahlásit
No jasně, ptají se na objem vody, ne toho roztoku, špatně jsem si to přečetla. Já taky děkuju. :-)
| Nahlásit
Mohu ještě poprosit tento? Kolik l H20 musíme přidat do roztoku H2SO4 o V= 600 l, w=0,6 a ró= 1,499 g/ml, tak, aby vznikl roztok o w= 0,5, ró= 1,395 g/ml
| Nahlásit
m(H2SO4) = V*ρ*w = 600*1,499*0,6 = 539,64kg; m(0,6) = 600*1,499 = 899,4kg
m(0,5) = m(H2SO4)/w = 539,64/0,5 = 1079,28kg
m(H2O) = m(0,5) - m(0,6) = 1079,28 - 899,4 = 179,88kg vody => V = 179,88dm3 vody.

OK?
 Anonym
Odpovídat lze i bez registrace. Dodržujte pravidla Ontoly
Vložit: Obrázek